Սպասվում է, որ 2012թ Հայաստանում կընդունվի «Արդյունաբերության մասին» օրենքը: Այս մասին փետրվարի 6-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայարենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ համաձայն պաշտոնական տվյալների, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները 2011թ արդյունքներով կազմել է 992 մլրդ դրամ`ապահովելով ՀՆԱ-ի 26-տոկոսանոց մակարդակը: «Դա նախադրյալներ է ստեղծում նրա համար, որ 2012-ին արտահանվող արդյունաբերական ապրանքների ծավալը կազմի 1.5 մլրդ դոլար, 2011թ 1.3 մլրդի փոխարեն»,-հավելել է նա:
Այս համատեքստում Սաֆարյանը կարևորություն է տվել նրան, որ երկրում ստեղծվեն նախադրյալներ ոչ թե լեռնահանքային հումքի արտահանման համար, այլ պատրաստի արտադրանքի, ինչը թույլ կտա նոր աշխատատեղեր ստեղծել, պայքարել աղքատության և արտագաղթի դեմ:

6 Февраль 2012 - 09:56 AMT
Ожидается, что в 2012 году в Армении будет принят закон «О промышленности». Об этом на пресс-конференции 6 февраля в Ереване сказал глава Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. В связи с этим он напомнил, что согласно официальным статданным, объемы произведенной промышленной продукции в республике по итогам 2011 года составили 992 млрд. драмов, обеспечив долю в ВВП на уровне более 26%. «Это создает предпосылки для того, чтобы объемы экспортируемой промышленной продукции у нас достигли 1,5 млрд. долларов в 2012 году, против 1,3 млрд. долларов в 2011 году», – добавил он.
В этом контексте Вазген Сафарян придал важность тому, чтобы в стране были созданы предпосылки для экспорта не сырья в основном горнорудной промышленности, а готовой продукции, что позволит создать новые рабочие места, бороться с бедностью и миграцией.