ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Վիկտոր Զուբկովը Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրավերով փետրվարի 6-7-ը Հայաստան կատարելիք աշխատանքային այցի ընթացքում կքննարկի տնտեսական համագործակցության հարցերը, երկուշաբթի օրը ՌԻԱ Նովոստիին հաղորդել են առաջին փոխվարչապետի աշխատակազմից:
Առաջիկա բանակցությունների ուշադրության կենտրոնում ռուս-հայկական առևտրային և ներդրումային համագործակցության հետագա մշակումն է:
Երևանում Զուբկովը կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, ինչպես նաև բանակցություններ կվարի երկրի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
Հայաստան Զուբկովի այցի շրջանակում տեղի կունենա նաև Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցության վերաբերյալ միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների` ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լևիտինի և Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հանդիպումը:
Այցի արդյունքներով կողմերը ծրագրում են ստորագրել մինչև 2020թ. Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության ծրագրի հայեցակարգը:
Վիկտոր Զուբկովի այցը բացում է ռուս-հայկական բանակցությունների շարքը: Այս շաբաթ Երևան կայցելեն նաև Ռուսաստանի Անվտանգության Խորհրդի քարտուղար Նիկոլա Պատրուշևն ու «Ռոսատոմ» պետընկերակցության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն:

6 Февраль 2012 - 11:43 AMT
Первый вице-премьер РФ Виктор Зубков в ходе рабочего визита в Армению 6-7 февраля по приглашению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна обсудит вопросы экономического сотрудничества, сообщили в понедельник РИА Новости в аппарате первого вице-премьера.
В центре внимания предстоящих переговоров – дальнейшее наращивание российско-армянского торгового и инвестиционного сотрудничества.
В Ереване Зубков встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, а также проведет переговоры с премьером Армении Тиграном Саркисяном.
В рамках визита Зубкова в Армению также пройдет встреча сопредседателей межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Россией и Арменией министра транспорта РФ Игоря Левитина и премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна.
По итогам визита стороны планируют подписать концепцию Программы долгосрочного экономического сотрудничества Российской Федерации и Республики Армения на период до 2020 года.
Визит Виктора Зубкова открывает серию российско-армянских переговоров. На этой неделе Ереван также посетят секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев и гендиректор госкорпорации "Росатом" Сергей Кириенко.