Հայ-ռուսական միջկառավարական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լևիտինն իր գոհունակությունն է հայտնել ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանն ուղղված Հայաստանի քայլերի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը շատ օպերատիվ է ընդունել այդ հարցին առնչվող բոլոր նորմատիվ ակտերը: «Նորմատիվ բազան արդեն կա, կես տարվա ընթացքում կձևակերպվեն հիմնադիր փաստաթղթերը»,-ասել է Լևիտինը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ ( «ԵրՄՄԳՀԻ») այցելությունից հետո: Համանախագահները ծանոթացել են ազատ տնտեսական գոտու գաղափարի ներքո իրականացվող ծրագրերին և ինստիտուտի առաջիկա նախագծերին:
Լևիտինը նշել է, որ քննարկել է ազատ տնտեսական գոտու հարցը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ. «Մենք դիտարկում ենք նման համատեղ ընկերության աշխատանքը: Արդեն առաջարկներ կան արտադրանքի վերաբերյալ, կարելի է ասել, աշխատանքներն արդեն սկսված են, ձեռնարկությունն արդեն սկսել է իրացնել առաջին գումարները»,-ասել է նա: Ըստ Լևիտինի, նրանք Տիգրան Սարգսյանի հետ ամփոփել են 2011թ. աշխատանքը, որի ընթացքում ստորագրվել է 4 միջկառավարական համաձայնագիր և ավելի քան 10 միջգերատեսչական համաձայնագիր, իսկ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել է նախաճգնաժամային տարվա ցուցանիշներին: Քննարկվել է նաև պարտքի դիմաց Ռուսաստանին փոխանցված ձեռնարկությունների հարցը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գյուղատնտեսությանն աջակցելու վերաբերյալ:
Ազատ տնտեսական գոտու գործառնական տեսակը սահմանվել է արտադրաարդյունաբերական և տեխնիկակիրառական էլեկտրոնիկայի, ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և կենսատեխնոլոգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արտադրական դիզայնի և հեռահաղորդակցության ոլորտներում։

Министр транспорта России, сопредседатель армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Игорь Левитин выразил свое удовлетворение шагами армянской стороны по созданию свободной экономической зоны. Он отметил, что правительство Армении очень оперативно приняло все нормативные акты по этому вопросу. “Нормативная база уже есть, в течении полугода будут оформлены все необходимые уставные документы”, – заявил Левитин после посещения ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин»
Российский сопредседатель межправкомиссии отметил, что обсуждал вопрос создания свободной экономической зоны с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. “Мы как раз рассматривали работу совместной компании. Есть уже предложения по продукции этой совместной компании. Можно сказать, что они уже начали работать, потому что идет сбор тех продуктов, которые могут здесь выпускаться и первые деньги совместное предприятие уже начало реализовывать”, – отметил он.
По словам Левитина, он и Тигран Саркисян подвели итоги 2011 года, в котором было подписано более 4 межправительственных и более 10 межведомственных соглашений, а товарооборот между двумя странами достиг показателей докризисного года. Он добавил, что в ходе встречи с премьером было обсуждено развитие армянских предприятий, которые перешли в ведение России, а также достигнута договоренность об оказании содействия развитию сельского хозяйства Армении.
Правительство Армении на заседании 2 февраля утвердило проект создания свободной экономической зоны (СЭЗ) на территории ЗАО «РАО Марс» и ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин», а также заявку ОАО «Ситроникс» на получение статуса управляющего СЭЗ.