(?)Ինչպիսի՞ հեռանկարներ են տեսնում հյուրանոցային ապրանքանիշերը Հայաստանում:
(!)Առաջին հերթին, պետք է ուշադրություն դարձնել նրա վրա, թե ինչպես և ինչու են ստեղծվում հյուրանոցային ապրանքանիշերը և ցանցերը: Հյուրանոցների տերերը ժամանակի հետ եկել են եզրակացության, որ եթե նրանք պահանջարկ ունեն մի վայրում, ապա կարող է պահաջարկ ունենալ նաև մեկ այլ վայրում: Այսինքն, նրանք կարող են չափանիշ դառնալ, որը պահանջված է ողջ աշխարհում: Ճանապարհորդելով տարբեր տեղերով՝ զբոսաշրջիկը, որպես կանոն, վարժվում է որոշակի չափանիշի, որոշակի ապրանքանիշի: Հաջորդ անգամ, ընտրելով որոշակի երկիր, նա հետաքրքրվում է, թե կա արդյոք այդ ապրանքանիշն այդ երկրում:
Եվ իսկապես, Հայաստանում այսօր կան արդեն երեք առաջատար հյուրանոցային ապրանքանիշեր՝ Best Western, Marriott, Golden Tulip: Հյուրանոցային շուկան անմիջականորեն արձագանքում է զբոսաշրջիկների քանակի աճին, սկսվում է հյուրանոցների շինարարություն: Այնուհետև գալիս է «հագեցման» շրջան և հաստատվում է հավասարակշռություն: Կառավարությունը և մասնավոր հատվածը ջանքեր են գործադրում, որպեսզի ավելացնեն զբոսաշրջիկների հոսքը: Որոշակի ժամանակահատվածում հյուրանոցային շուկան չի արձագանքում զբոսաշրջիկների թվի աճին, քանի որ շուկան բավարարված է ունեցած պոտենցիալով: Դրանից հետո գալիս է զբոսաշրջիկների քվի կրիտիկական կետ, երբ շուկան արձագանքում է՝ անհրաժեշտ են նոր հյուրանոցներ: Մենք հիմա հենց այդ փուլում ենք, երբ կառուցվում են նոր հյուրանոցներ: Իսկ մեր ռազմավարությունը նրանում է, որպեսզի մշտապես նպաստել երկիր այցելող զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանը և դրան զուգահեռ ավելացնել հյուրանոցների քանակը: Ամենահամեստ տվյալներով Հայաստանում հիմա կառուցվում են 10-12 հյուրանոցներ, այդ թվում նաև մարզերոմ, որոնք առաջիկա երկու տարիներին շահագործման են հանձնվելու:
(?)Պաշտոնատար անձանց կողմից բազմիցս հիշատակվել է երկրում նոր ապրանքանիշերի հայտնվելու մասին: Պատմեք՝ ով է հետաքրքրվել Հայաստանով:
(!)Ինչ վերաբերվում է կոնկրետ ապրանքանիշերի ի հայտ գալուն, առայժմ չեմ ցանկանում դրանք բոլորը թվարկել: Ամենահեռանկարային տարբերակների շարքում կարող են լինել Hayat-ը և Howard Jonson-ը: Ավելին, «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր տերմինալին կից տարածքը լավ հյուրանոցի առկայության կարիք ունի, քանի որ լավ օդանավակայանը ենթադրում է համապատասխան հյուրանոցի առկայություն: Ինչ էլ ստիպում է մեզ հանգել այն համոզմունքին, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանում առաջատար միջազգային ապրանքանիշերն ավելանալու են երկու, հնարավոր է նաև երեք անգամ, դա այն է, որ բացի զբոսաշրջիկների թվի ավելացումից պահանջարկ է հայտնվելու կոնկրետ շուկաների կողմից: Այդպես ժամանակին հայտնվեց Marriott-ը, երբ զգալիորեն ավելացան Հայաստանի այցելող ԱՄՆ քաղաքացիները և պարզ դարձավ, որ ամերիկացին նախընտրում է իրեն ծանոթ և սիրելի չափանիշը: Այսօր ակտիվություն են հանդես բերում Գերմանիան, Ավստրիան, Շվեյցարիան, իսկ դա նշանակում է, որ այդտեղից ինչ-որ ապրանքանիշ վաղ թե ուշ հետաքրքրություն է դրսևորելու Հայաստանի շուկայի նկատմամբ: Դրան նպաստում է նաև զբոսաշրջային գործակալություններ այցելելու վիճակագրությունը, որոնց հետո այդ երկրների հյուրանոցային ապրանքանիշերը համագործակցում են: Օրինակ, մեզ մոտ զբոսաշրջիկների գերմանական շուկան ամեն տարի ֆիքսում է 20-25 տոկոս աճ: Եթե պետության և մասնավոր հատվածի ջանքերով գերմանացի զբոսաշրջիկների հոսքը հասնի կրիտիկական կետի և ձևավորվի բարձր վճարներ տալու պատրաստ զբոսաշրջիկների զանգված, որոնք երկիր կգան միջին դասի ետևից, ապա ապրանքանիշային հյուրանոցն անպայման կսկսի մտածել այդ շուկայում իր առկայության մասին: Իսկ ահա թե որ հյուրանոցային ապրանքանիշն ավելի արագ կաշխատի, չեմ կարող ասել: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ դա բնական և շուկայական գործընթաց է, որը չի կրում քաղաքական գործընկերային բնույթ, որը բնորոշ է որոշ երկրների: Այդ տեսանկյունից Հայաստանը բավական օբյեկտիվ և հեռանկարային երկիր է, որպեսզի համաշխարհային ապրանքանիշերը գան այստեղ:
(?)Ինչպե՞ս են ընթանում գործերը տեղի ապրանքանիշերի առաջխաղացման հետ:
(!)Այսօրվա դրությամբ մենք ունենք Թուֆենկյան տեղային ապրանքանիշը, ավելի ճիշտ, տեղային ցանցը, որը պետք է առաջ մղել: Ես համոզված եմ, որ հեռանկարում տեղայինից այն կարող է վերածվել տարածաշրջանայինի: Մասնավորապես, Ձորագետում գտնվող հյորանոցը գտնվում է այնպիսի աշխարհագրական վայրում, որ երրորդ երկրներից տարածաշրջանային զբոսաշրջիկների մեծամասնությունը, որոնք համակցում են իրենց տուրփաթեթը և Հայաստան այցելում Վրաստանից, գիշերում են այդ հյուրանոցում: Եվ, չնայած նրան, որ իր դիզայնով, տեխնոլոգիաներով և ծառայությամբ այն բացարձակապես հայկական է, այնուամենայնիվ, այստեղ արդեն կապ է նշմարվում Վրաստանի հետ:
(?)Կհանգեցնի՞ արդյոք խաղացողների թվի ավելացումը մրցակցության խստացման և գների անկման:
(!)Հայկական հյուրանոցային շուկայում գործում է մրցակցություն տարբեր կարգերում: Օրինակ, չնայած տարբեր «քաշային կարգերին», ծառայությունների որակի և գների առումով Golden Tulip-ը հաջողությամբ մրցակցում է Marriott-ի հետ, իսկ Ռեժինեն՝ Անիի, Մետրոպոլը, Արարատը և Կոնգրեսը՝ իրար հետ և այլն: Մենք հիմա շահագրգռված ենք նրանում, որպեսզի Marriott դասի մի քանի ապրանքանիշեր մտնեն մեր շուկա: Քանի որ այդ դեպքում վերջինս կհայտնվի ավելի առողջ մրցակցային միջավայրում, ինչն առիթ կհանդիսանա տրամադրվող ծառայությունների որակը բարելավելու և գնային քաղաքականությունը վերանայելու համար:
(?)Ինչպե՞ս են ընթանում գործերը Հայաստանի մարզերում հյուրանոցներ կառուցելու, ինչպես նաև էկոնոմ դասի հյուրանոցների առկայության հետ:
(!)Հայաստանի շուկան տարեց տարի համալրվում է էկոնոմ դասի հյուրանոցներով: Այսպես, այսօր կառուցվող 10 հյուրանոցների մեծամասնությունը պատկանում է այդ դասին: Այսինքն, շուկան արձագանքել է բավական մատչելի, բայց հարմարավետ հյուրանոցների պահաջարկին: Ավելին, զբոսաշրջային տեղերի անհրաժեշտ թվի խնդիրը հաջող կերպով լուծված է մասնավոր հատվածի հաշվին: Այսօր մենք ունենք շուրջ 200 հյուրերի տներ, որոնք բավական հաջող մրցակցում են իրար հետ: Երևանում կան 4-5 հյուրանոցներ, որոնք կոշտ մրցակցության մեջ են իրար հետ և իրենց առավելությունները տեսնում են մատչելի գներով ավելի որակյալ ծառայություններ մատուցելու մեջ:
Ապակենտրոնացման գործընթացը եղել և մնում է տարածքների հավասարաչափ զարգացման մեր քաղաքականության կարևորագույն ուղղորդիչը, բայց եթե համեմատության մեջ դնել, ապա ակնհայտ է, որ զբոսաշրջային մարզային կենտրոններում հյուրանոցների առկայության խնդիրը հիմնականում լուծված է: Ծաղկաձորում, Ջերմուկում, Դիլիջանում, Աղվերանում և այլ հանգստավայրերում շարունակում են բացվել նոր հյուրանոցներ: Չկան հյուրանոցներ Հաղպատում, Տաթևում, բայց դրանք նույնպես կլինեն: Սակայն այստեղ պետք է նշել նաև այն միտումը, որ պատմամշակութային ժառանգության վայրերում շատ զբոսաշրջային երկրներ կառուցել են ժամանակակից հյուրանոցներ, բայց հիմա կարծում են, որ դա սխալ է եղել: Մենք փորձում ենք խթանել տեղի բնակիչներին, որպեսզի նրանք իրենց տները գիշերելու համար տրամադրեն զբոսաշրջիկներին՝ վերածելով դրանք bred&breakfast-ի: Այդպիսով մենք կպահպանենք մեր մշակութային և պատմական միջավայրը: Կառավարության խնդիրն է ակտիվացնել գործարար միջավայրը, ստեղծել այն առանցքը, որի շուրջ տեղի կունենա զարգացման հետագա գործընթացը:
(?)Հայաստանի ո՞ր անկյունում եք սիրում հանգստանալ անձամբ Դուք:
(!)Եթե ինձ մեքենա տան և առաջարկեն հանգստի համար վայր ընտրել Հայաստանի Հարավում կամ Հյուսիսում, ես կընտրեմ Հարավը, թեև Հայաստանի ցանկացած անկյուն ինձ հոգեհարազատ է և թանկ: Հարավն ինձ ամեն դեպքում ավելի մոտ է, նույնիսկ ճանապարհը, որով գնում ես, ինձ համար հատուկ իմաստ ունի և հսկայական հաճույք է պատճառում:

(?)Какие перспективы видят мировые гостиничные бренды в Армении?
(!)В первую очередь надо обратить взор на то, как и почему создаются гостиничные бренды и сети. Владельцы гостиниц со временем пришли к выводу, что если они пользуются спросом в одной местности, то могут пользоваться спросом и в другой. То есть, они могут стать стандартом, который будет востребован во всем мире. Путешествуя по разным местам, турист, как правило, привыкает к определенному стандарту, определенному бренду. В каждый последующий раз, выбирая определенную местность, он интересуется, есть ли предпочитаемый им бренд в этой стране.
И действительно, в Армении на сегодняшний день есть уже три ведущих гостиничных бренда: три гостиницы Best Western, Marriott, успешно работает Golden Tulip. Теперь посмотрим тенденцию развития не только брендовых, но и гостиниц в целом. Гостиничный рынок непосредственно реагирует на увеличение числа туристов, начинается строительство гостиниц. Затем наступает период «насыщения» и устанавливается баланс. Со своей стороны правительство и частный сектор прилагают усилия для того, чтобы увеличить турпоток. В течение некоторого периода времени гостиничный рынок не реагирует на увеличение числа туристов, поскольку рынок пока удовлетворен имеющимся потенциалом. После этого приходит критическая точка числа туристов, тогда рынок непосредственно реагирует – нужны новые гостиницы! Мы сейчас именно на этом этапе, когда строятся новые гостиницы. А наша стратегия заключается в том, чтобы постоянно способствовать увеличению числа посещающих страну туристов и, синхронно, увеличению числа гостиниц. По самым скромным данным в Армении сейчас строятся порядка 10-12 новых гостиниц и средств размещения разных размеров и категорий, в том числе и в областях, которые в ближайшие два года будут сданы в эксплуатацию.
(?)Со стороны официальных лиц не раз упоминалось о приходе новых брендов в страну. Расскажите, кто заинтересовался Арменией?
(!)Что же касается прихода конкретных брендов, то пока не хочу перечислять их всех, а также сроки прихода на наш рынок предполагаемое место их расположения. Среди наиболее перспективных вариантов могут быть Hayat и Howard Jonson. Более того, территория при нашем новом терминале аэропорта «Звартноц» нуждается в наличии хорошей гостиницы, поскольку хороший аэропорт предполагает наличие и соответствующей гостиницы. Что же приводит нас к уверенности в том, что в ближайшие годы число присутствующих в Армении ведущих международных брендов увеличится порядка на два, а может быть и на три, это то, что помимо увеличения числа туристов, появится спрос со стороны конкретных рынков. Так в свое время появился Marriott, когда значительно увеличилось число посещающих Армению граждан США и стало ясно – американец предпочитает знакомый и любимый стандарт. Сегодня активность проявляют Германия, Австрия, Швейцария, а это означает, что оттуда какой-нибудь бренд рано или поздно проявит интерес к рынку Армении. Этому способствует и статистика посещений турагентств, с которыми гостиничные бренды этих стран сотрудничают. Например, у нас германский рынок туристов ежегодно фиксирует 20-25% рост. Если усилиями государства и частного сектора поток немецких туристов достигнет критической точки и сформируется масса высокоплатежных туристов, которые последуют в страну вслед за средним классом, то брендовая гостиница непременно начнет задумываться о своем приходе на этот рынок. А вот стратегия какой из брендовых гостиничных сетей быстрее сработает, этого я сказать не могу. Хочу подчеркнуть, что это естественный и рыночный процесс, который не носит политический партнерский характер, присущий некоторым другим странам. С этой точки зрения Армения достаточно объективная и перспективная страна, чтобы мировые бренды приходили сюда.
(?)Как обстоит дело с продвижением локальных брендов?
(!)На сегодняшний день у нас есть локальный бренд Туфенкян, а точнее сказать, локальная сеть, которую следует продвигать. Я уверен, что в перспективе из локальной она может превратиться в региональную. В частности, гостиница, расположенная в Дзорагете, находится в такой географической местности, что большинство региональных туристов из третьих стран, которые комбинируют свой турпакет и посещают Армению из Грузии , ночуют в этой гостинице. И, несмотря на то, что своим дизайном, технологиями, сервисом она абсолютно армянская, тем не менее, здесь уже прослеживается связь с Грузией.
(?)Приведет ли увеличение числа игроков к ужесточению конкуренции и снижению цен?
(!)На армянском гостиничном рынке действует конкуренция в различных категориях. Например, несмотря на разные “весовые категории”, по линии качества услуг и цен Golden Tulip успешно конкурирует с Marriott , гостиница Режине – с Ани, а Метрополь, Арарат и Конгресс – между собой, и т. д. Приход новых брендовых гостиничных сетей однозначно повысит конкуренцию на рынке. Мы сейчас заинтересованы в том, чтобы несколько брендов класса Marriott вошли на наш рынок. Поскольку в этом случае последний окажется в более здоровой конкурентной среде, что послужит поводом для раздумья по линии улучшения качества предоставляемых услуг и пересмотра ценовой политики. Такая же ситуация обстоит и в других сегментах.
(?)Как обстоят дела со строительством гостиниц в областях Армении, а также с наличием гостиниц эконом-класса?
(!)Рынок Армении год за годом насыщается гостиницами эконом-класса. Так, большинство из 10-и строящихся сегодня гостиниц относятся именно к этому сегменту. То есть, рынок отреагировал на потребность в достаточно доступных, но комфортабельных гостиницах. Более того, проблема наличия необходимого числа турмест на сегодняшний день вполне успешно решена за счет частного сектора. Сегодня у нас имеется порядка 200 гостевых домов, которые к тому же вполне успешно конкурируют между собой и покрывают эту нишу. В самом же Ереване есть 4-5 гостиницы, которые ведут между собой жесткую конкуренцию и видят свои преимущества в предоставлении более качественных услуг по более приемлемым ценам.
Процесс децентрализации есть и остается важнейшей направляющей нашей политики равномерного развития территорий, но если смотреть во времени и в сравнении, то очевидно, что в туристических областных центрах проблема наличия гостиниц в основном решена. В Цахкадзоре, Джермуке, Дилижане, Агверане и других курортных центрах продолжают открываться новые гостиницы. Этот процесс идет и нужно время, другое дело, что нет гостиниц в Ахпате, Татеве, но они там будут. Однако здесь надо отметить и ту тенденцию, что в местах культурного исторического наследия многие туристические страны построили современные гостиницы, но сейчас считают, что это было неправильно. Мы же попытаемся стимулировать местных жителей для того, чтобы они предоставляли свои дома туристам для ночлега, превратив их в bred&breakfast. Таким образом, мы сохраним нашу культурную и историческую среду. Задача же правительства – активизировать бизнес-среду, создать те стержни, вокруг которых пойдет дальнейший процесс развития.
(?)В каком уголке Армении любите отдыхать Вы сами?
(!)Если мне дадут машину и предложат выбрать место для отдыха на Юге или на Севере Армении, я выберу Юг, хотя любой уголок Армении мне близок и дорог. Юг все же мне ближе, даже дорога, по которой едешь, имеет для меня особый смысл и дарит огромное удовольствие.