ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունը (IFC), փետրվարի 8-ին Երևանում համագործակցության մասին համաձայնագիր են կնքել: Վերջինս ուղղված է հանրապետության գործարար միջավայրի և ներդրումային համակարգի բարելավմանը: Համաձայնագիրը ՀՀ կառավարության անունից ստորագրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, իսկ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի անունից` Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը:
2012թ հունվարի 19-ին կայացած նիստին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է IFC հետ 1.9 մլն դոլարի հատկացման վերաբերյալ համաձայնագիրը, գումարը կփոխանցվի հանրապետությանը որպես դրամաշնորհ:
Ծրագիրը նախատեսված է երեք տարվա համար և ենթադրում է տեխնիկական համագործակցություն 4 ուղղություններով` հարկային, արտաքին առևտրի, տեսչական ստուգումների և սննդի անվտանգության ոլորտներում:
«IFC Հայաստանի համար երկարաժամկետ գործընկեր է, որը օժանդակում է երկրի կառավարությանը` ներդրումային ոլորտում, ինչպես նաև հանդիսանում է էկոնոմիկայի մասնավոր սեկտորում ուղիղ ներդնող: Ուստի ընկերությունն ինքը հետաքրքրված է, որպեսզի ներդրումային միջավայրը երկրում բարենպաստ լինի»,-ընդգծել է Տիգրան Դավթյանը:
Սպասվում է, որ համագործակցության արդյունքում, որը նախատեսված է համաձայնագրով, Հայաստանում էապես կբարձրանա մրցունակությունը, ինչը կնպաստի Համաշխարհային բանկի կողմից երկրի դիրքի դասակարգման առաջընթացին: Այս առնչությամբ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ծրագրի իրականացումը, անշուշտ, Հայաստանին կրկին թույլ կտա իր դիրքերը բարելավել այդ զեկույցում:
Իր հերթին Թոմաս Լյուբեքը հավելել է, որ ծրագրի նպատակն է երկրի ներդրումային ոլորտի բարելավումը, առավել ևս, որ կառավարությունն արդեն համապատասխան քայլեր է ընդունել Համաշխարհային բանկի զեկույցում իր դիրքերը բարելավելու ուղղությամբ` տեղափոխվելով 61-րդ հորիզոնականից 55-ը: «Մենք միշտ պատրաստ ենք համագործակցելու Հայաստանի կառավարության հետ, աջակցելու փոքր և միջին բիզնեսին, որը և ապահովում է երկրի տնտեսության աճը»,-ընդգծել է նա:

Министерство экономики Армении и Международная финансовая корпорация (IFC) – член Всемирного банка, 8 февраля в Ереване подписали соглашение о сотрудничестве, нацеленное на улучшение инвестиционной и бизнес-среды республики. С армянской стороны документ подписал министр экономики Армении Тигран Давтян, а со стороны IFC – региональный директор IFC по Кавказу Томас Любек.
Правительство Армении на заседании 19 января 2012 года одобрило подписание соглашения с Международной финансовой корпорацией (IFC) на сумму в $1,9 млн, которые будут перечислены республике в качестве гранта.
Программа рассчитана на три года и предполагает оказание технического содействия Армении для реализации реформ по четырем направлениям: улучшение налогового администрирования, внешней торговли, инспекционных проверок, а также охватывает сферу повышения качества и безопасности продуктов питания.
«IFC является долгосрочным партнером Армении, оказывающим содействие правительству страны по линии привлечения инвестиций, а также выступает в качестве прямого инвестора в частном секторе экономики. Поэтому Корпорация сама заинтересована в том, чтобы инвестиционная среда в стране была благоприятной», – подчеркнул Тигран Давтян.
Ожидается, что в результате содействия, предусмотренного соглашением, значительно повысится конкурентоспособность Армении, что поспособствует росту позиции страны по классификации Всемирного банка «Ведение бизнеса». В связи с этим министр выразил уверенность, что реализация программы, безусловно, позволит Армении вновь улучшить свои позиции в этом докладе.
В свою очередь, Томас Любек добавил, что целью программы является улучшение инвестиционной среды, в частности, для малого и среднего бизнеса Армении, тем более, что правительство уже предприняло соответствующие шаги для улучшения позиций страны в докладе ВБ «Ведение бизнеса», поднявшись с 61 позиции на 55. «Мы всегда готовы быть партнерами правительства Армении и оказывать содействие МСБ, который обеспечивает рост и развитие экономики страны», – подчеркнул он.