ՀՀ գյուղնախարարը մտադիր է շարունակել ֆերմերներին արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման ծրագիրը` նպատակ ունենալով աջակցել նրանց գարնանային և աշնանային աշխատանքների ոլորտում: Այս մասին փետրվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Սերգո Կարապետյանը:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ գյուղատնտեսության ոլորտում 2011թ ապրիլի 1-ից ֆերմերներին տրամադրվում է 14 տոկոս տոկոսադրույքով արտոնյալ վարկեր, որոնց 4 տոկոսը սուբսիդավորել է պետությունը, իսկ սոցիալապես անապահով համայնքների համար` 6 տոկոս: Սուբսիդիաների ընդհանուր գումարը կազմել է 200 մլն դրամ: Վարկը տրամադրվել է ՀՀ դրամով, վարկի միջին ծավալը 625 հազար դրամ է կազմել:
Ինչպես հայտնել է նախարարը, կառավարական նպատակային ծրագրերի 2 փուլերի իրականացման արդյունքում 2011-ին տրամադրվել է 25 հազար վարկ` 17.4 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով:
Այս առնչությամբ Սերգո Կարապետյանը ընդգծել է, որ տվյալ ծրագիրը պետք է կրի շարունակական բնույթ: Նախարարն ենթադրել է, որ 2012թ սուբսիդիաների գումարը կկազմի նույնքան, որքան 2011թ, իսկ գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման պայմանները էլ ավելի բարենպաստ են լինելու:

Министр сельского хозяйства Армении намерено продолжить программу выдачи льготных кредитов фермерам с целью оказания им содействия для подготовки к весенним и осенним работам. Об этом 10 февраля на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил глава госведомства Серго Карапетян.
Решением правительства Армении в сфере сельского хозяйства республики с 1 апреля 2011 года фермерам предоставлялись льготные кредиты по ставке 14% годовых, из которых 4% субсидировало государство, а для социально необеспеченных общин размер субсидии составил 6%. Общая сумма субсидий составила 200 млн драмов. Кредиты выдавались в армянских драмах, средний размер кредита составил 625 тысяч драмов.
Как сообщил министр, по итогам реализации двух этапов целевой правительственной программы в 2011 году было выдано 25 тыс. кредитов на общую сумму в 17,4 млрд. драмов.
В связи с этим Серго Карапетян подчеркнул, что данная программа должна носить продолжительный характер. Глава министерства предположил, что в 2012 году сумма субсидий составит столько же, что и в 2011 году, а условия выдачи льготных сельхозкредитов будут еще более благоприятными.