Հայաստանի գյուղական համայնքների ղեկավարները մի պարկ ազոտային պարարտանյութերի դիմաց պետք է 6 հազ. դրամից ավելի չվերցնեն և հավաքված գումարը փոխանցեն մատակարար ընկերություններին: «Այն գյուղացիները, որոնք ավելի բարձր գնով են ձեռք բերել պարարտանյութերը, արդեն հետ են ստացել իրենց գումարը»,- փետրվարի 10-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է պետգերատեսչության ղեկավար Սերգո Կարապետյանը` հավելելով, որ պարարտանյութերի փոխադրման և ճանապարհածախսի համար հողագործները չպետք է հավելյալ վճարեն:
Իսկ ինչ վերաբերում է դիզվառելիքի բաշխմանը, ապա նախարարը կոռուպցիոն ռիսկեր չի տեսնում կապված այն բանի հետ, որ «Ֆլեշ» ընկերությունը մատակարար է ընտրվել առանց պետգնման համար տենդերի հայտարարման: «Պետգնումների կազմակերպումը շատ ժամանակ է պահանջում, և այդ ընկերությունը վերջին տարիներին բարձրորակ դիզվառելիք է մատակարարել ցածր գներով»,- պարզաբանել է նա: Սերգոյ Կարապետյանը հիշեցրել է, որ ընկերությունը դիզվառելիք կմատակարարի 2012թ. փետրվարի 15-ից ապրիլի 20-ը:
Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 2-ին հաստատել է ֆերմերներին աջակցելու պետական ծրագիրը: Հայաստանի ռեզերվային ֆոնդից գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացվելու է 1,3 մլրդ դրամ` ֆերմերների կողմից 12 600 տ անհրաժեշտ դիզվառելիքի ձեռքբերմանն աջակցելու համար:

10 Февраль 2012 - 10:38 AMT
Руководители сельских общин в Армении за мешок азотистых удобрений должны взимать не более 6 тыс. драмов и перечислять собранную сумму компаниям-поставщикам. «Фермеры, которые приобрели удобрение по более высокой цене, уже получили обратно свои деньги», – заявил 10 февраля на пресс-конференции в Ереване глава госведомства Серго Карапетян, добавив, что за перевозку удобрений и дорожных затрат землепользователи не должны доплачивать.
Что же касается распределения дизтоплива, то министр не видит коррупционных рисков, связанных с тем, что поставщиком была выбрана компания «Флеш» без объявления тендера на госзакупку. «Организация госзакупок требует много времени, а эта компания в последние году поставляло дизтопливо хорошего качества по низким ценам», – пояснил он. Серго Карапетян напомнил, что к поставкам дизтоплива компания приступит с 15 февраля и проведет их до 20 апреля 2012 года.
Правительство Армении на заседании 2 февраля утвердило государственную программу по содействию фермерам.
Министерству сельского хозяйства будет выделено 1,3 млрд. драмов для содействия фермерам в вопросе приобретения необходимого дизтоплива – 12 600 тонн. Дизтопливо будет предоставляться фермерам по 350 драмов за литр.