«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինը մասնակցեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի մոտ տեղի ունեցած կոլեգիայի նիստին, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել 2 հարց. “Հարավկովկասյան երկաթուղի” ընկերության 2012թ.-ի ներդրումային հասցեկան ծրագիրը եւ ընկերության կողմից այս տարի իրականացվելիք ուղեւորափոխադրումների նվազագույն ծավալներն ու ուղղությունները:
Նիստի ընթացքում գլխավոր տնօրենը մանրամասն ներկայացրեց այս տարի «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության կողմից իրականացվելիք ներդրումների ուղղությունները. մասնավորապես երկաթուղու համակարգում նախատեսվում է ներդնել մոտ 13 մլրդ. դրամ, որի մեծ մասն ուղղվելու է ենթակառուցվածքի վերանորոգմանը եւ արդիականացմանը:
Շ.Շայդուլլինը տեղեկացրել է, որ ՀԿԵ ՓԲԸ-ի կողմից այս տարի կիրականացվի նաեւ 8 ուղղություններով ներկահանրապետական եւ երկու ուղղությամբ` դեպի Թբիլիսի եւ Բաթումի ուղեւորափոխադրումներ: Այսա մասին հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Նախարար Մ.Վարդանյանը նշել է, որ տարեց տարի զգալի դրական տեղաշարժ է նկատվում երկաթուղու ոլորտում, այդ թվում` անցած տարի առաջին անգամ հաստատվել է հասցեկան ներդրումային ծրագիրը, որով հստակեցվել է ֆինանսավորման կառուցվածքը, եւ ներդրումները հիմնականում ամբողջությամբ ուղղվել են ենթակառուցվածքների վերանորոգմանը եւ արդիականացմանը: Նախարարը կարեւոր ձեռքբերում է համարել նաեւ այն, որ հիմնականում ներքին ռեսուրսների խնայողության հաշվին սակագների փոփոխություն չի կատարվել:
Նախարար Մ.Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել “Հարավկովկասյան երկաթուղի” ընկերության գլխավոր տնօրեն Շեւկետ Շայդուլլինին համատեղ աշխատանքի համար եւ հաջողություններ մաղթել նոր աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
Նիստից հետո Շ.Շայդուլլինը եւ “ՀԱՍԱ” ընկերության տնօրեն Վահե Խաչատրյանը ստորագրել են Վարդենիսից-Երեւանի ՋԷԿ երկաթուղով ածուխի տեղափոխման վերաբերյալ պայմանագիր:

13 Февраль 2012 - 13:18 AMT
Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин 13 февраля принял участие в заседании коллегии под председательством министра транспорта и связи Армении Манука Варданяна. В повестке заседания значились вопросы реализации адресной инвестиционной программы ЮКЖД на 2012 год и осуществления пассажирских перевозок.
Генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин в рамках заседания представил основные направления реализации инвестиционной программы компании, которая в 2012 году составит порядка 13 млрд драмов. Большая часть указанных средств будет направлена на работы по восстановлению и модернизации инфраструктуры.
Руководитель компании сообщил, что в течение 2012 года ЗАО «ЮКЖД» будет осуществлять пассажирские перевозки по 8-ми внутренним и 2-м международным (в Тбилиси и Батуми) направлениям.
Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян отметил, что ежегодно прослеживаются положительные подвижки в сфере развития железнодорожной инфраструктуры. По словам министра, в прошлом году была одобрена адресная инвестиционная программа, согласно которой инвестиции практически в полном объеме будут направлены на восстановление и модернизацию инфраструктуры.
Министр посчитал важным достижением тот факт, что железной дороге Армении удалось избежать роста тарифов за счет внутренних сбережений.
Оба вопроса, включенные в повестку заседания коллегии, были утверждены. Министр поблагодарил генерального директора ЗАО «ЮКЖД» Шайдуллина за совместную работу и пожелал ему удачи в связи с переходом на новую должность.
По завершении заседания коллегии генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» и директор компании «ХАСА» Ваге Хачатрян подписали договор о железнодорожной перевозке угля из Вардениса на Ереванскую ТЭС.