Հայաստանում ԱՄՆ-ի առաքելությունն ունի գործունեության երեք հիմնական ուղղություն` տնտեսությունը, տարածաշրջանային ծրագրերը և ընտրությունները: Այդ մասին «Ձեռնարկատիրության զարգացում և շուկայի մրցունակության բարձրացում» նախագծի շնորհանդեսին հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
Նրա խոսքով, «Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն լավ ներուժ ունեն առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար»: «Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչու մենք չենք ավելացնում Հայաստանի տնտեսության մեջ ուղղակի ներդրումների քանակը: Հուսով եմ` մենք կկարողանանք զարգացնել մեր հարաբերություններն այս նախագծի միջոցով»,- ընդգծել է նա:
Դեսպանը նկատել է, որ Հայաստանը ԱՄՆ-ի կարևոր գործընկերն է, և նման ծրագրերն աջակցում են երկրների միջև համագործակցության առավել ամրապնդմանը:
USAID-ը Pragma կորպորացիայի և Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ կիրականացնի «Ձեռնարկատիրության զարգացում և շուկայի մրցունակության բարձրացում» նախագիծը, որն ուղղված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար լավ պայմանների ստեղծմանը, շուկայի մրցունակության բարձրացմանը, նորարարությունների խթանմանը, ինչպես նաև աշխատավոր ուժի ներուժի ամրապնդմանը:

U.S. ambassador to Armenia named economy, regional programs and elections as the key areas of activity U.S. mission in Armenia pursues.
As John Heffern said at the presentation of the Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project, “Armenia and the U.S. have vast potential for deepening trade ties.”
“Hopefully this project will foster further development of bilateral relations,” the ambassador said, noting Armenia as an important partner of the U.S.
USAID jointly with Pragma Corporation and Armenian Economy Ministry implements EDMC project aimed at creating favorable conditions for development of small and medium businesses in Armenia, enhancement of market competitiveness, promotion of innovations as well as boosting of labor force potential.