Հայաստանում ԱՄՆ-ի առաքելությունն ունի գործունեության երեք հիմնական ուղղություն` տնտեսությունը, տարածաշրջանային ծրագրերը և ընտրությունները: Այդ մասին «Ձեռնարկատիրության զարգացում և շուկայի մրցունակության բարձրացում» նախագծի շնորհանդեսին հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
Նրա խոսքով, «Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն լավ ներուժ ունեն առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար»: «Ինձ հաճախ են հարցնում, թե ինչու մենք չենք ավելացնում Հայաստանի տնտեսության մեջ ուղղակի ներդրումների քանակը: Հուսով եմ` մենք կկարողանանք զարգացնել մեր հարաբերություններն այս նախագծի միջոցով»,- ընդգծել է նա:
Դեսպանը նկատել է, որ Հայաստանը ԱՄՆ-ի կարևոր գործընկերն է, և նման ծրագրերն աջակցում են երկրների միջև համագործակցության առավել ամրապնդմանը:
USAID-ը Pragma կորպորացիայի և Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ կիրականացնի «Ձեռնարկատիրության զարգացում և շուկայի մրցունակության բարձրացում» նախագիծը, որն ուղղված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար լավ պայմանների ստեղծմանը, շուկայի մրցունակության բարձրացմանը, նորարարությունների խթանմանը, ինչպես նաև աշխատավոր ուժի ներուժի ամրապնդմանը:

15 Февраль 2012 - 08:32 AMT
Миссия США в Армении имеет три основных направления деятельности – это экономика, региональные программы и выборы. Об этом на презентации проекта “Развитие бизнеса. Повышение конкурентоспособности рынка” заявил посол США в Армении Джон Хефферн.
По его словам, “Армения и США имеют хороший потенциал для углубления торговых отношений”. “Меня часто спрашивают, почему мы не увеличиваем количество прямых инвестиций в экономику Армении. Надеюсь, мы сможем развить наши отношения посредством этого проекта”, – подчеркнул он.
Посол заметил, что Армения является важным партнером США и похожие программы содействуют еще большему укреплению сотрудничества между странами.
USAID вместе с корпорацией Pragma и министерством экономики Армении осуществят проект “Развитие бизнеса. Повышение конкурентоспособности рынка”, нацеленный на создание хороший условий для развития малого и среднего бизнеса в Армении, повышение конкурентоспособности рынка, стимулирование инноваций, а также усиление потенциала рабочей силы.