Հայաստանի և Իրանի հարաբերություններն էներգետիկ ոլորտում ուղղված են հանրապետության էներգետիկ անվտանգության պահպանմանը, հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Գտնում եմ, որ դժվար թե որևէ մեկը համարձակվի դատապարտել մեզ դրա համար: Մենք բիզնես չենք անում, այլ փորձում ենք լուծել մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը»,- ընդգծել է նա փետրվարի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքով` իրանական կողմի ծրագրած և նրա կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը պետք է դիտարկել այս համատեքստում: Մասնավորապես, խոսքը գնում է գազատարի, նավթատարի, Մեղրու ՀԷԿ-ի, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին: «Ամեն դեպքում մեր ծրագրերից ոչ մեկի պատճառով որևէ բան չի տուժում»,- հավելել է նա:
Անդրադառնալով անմիջականորեն Մեղրու ՀԷԿ-ի կառուցմանը` Արմեն Մովսիսյանը հիշեցրել է, որ ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակում 2012թ. երկրորդ կեսին ՀԷԿ-ի կառուցման մասին համապատասխան փաստաթուղթ է ստորագրվել:

Armenian-Iranian ties in energy field are aimed at maintaining energy security in the country, according to Armenian Minister of Energy and Natural Resources.
“We are trying to resolve the energy security issue in our country,” Armen Movsisyan told a press conference on Feb. 16.
According to him, all the programs implemented jointly with the Iranian side should be considered in this context only, particularly those on gas and oil pipeline, construction of Meghri hydropower plant and Iran-Armenia railway.
Dwelling on Meghri hydropower plant construction, Energy Minister noted that in the framework of Iranian President Mahmoud Ahmadinejad’s visit to Armenia a relevant document was signed stipulating launch of its construction in second half of 2012.