Եվրոպայի ճգնաժամային պայմաններում տնտեսական կանխատեսումները մասնակի վերանայման կարիք ունեն, հայտարարել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին: Ըստ նրա, ՀԲ հիմնարար կանխատեսումը Հայաստանի վերաբերյալ 2012-2013թթ. կազմել է 4,2 տոկոս: «Դա առաջին հերթին պայմանավորված է 4-4,5 տոկոս գնաճի կանխատեսումներով»,-ասել է նա փետրվարի 17-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ժան-Միշել Հապին հավելել է, որ Հայաստանի էկոնոմիկան իր բաց լինելու պատճառով շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին մարտահրավերների համար, ինչը կարող է անդրադառնալ կանխատեսումների վրա: Միջազգային կառույցների կանխատեսումների վրա ազդեցություն ունեցող գործոններից են օտարերկրյա ներդրումների դանդաղումը, դրամական փոխանցումների կրճատումն այն երկրներից, որտեղ նկատվում է աճի տեմպերի նվազում:

17 Февраль 2012 - 08:59 AMT
В кризисных условиях Европы экономические прогнозы нуждаются в частном пересмотре, заявил глава ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Аппи. По его словам, базовый прогноз ВБ по Армении на 2012-2013 гг составляет 4,2%. «Это обусловлено в первую очередь нашими прогнозами по инфляции в 4-4,5%», – сказал он 17 февраля на пресс-конференции в Ереване.
Жан-Мишель Аппи добавил, что экономика Армении ввиду своей открытости продолжает оставаться уязвимой к внешним вызовам, что также может оказать влияние на прогнозы. Среди факторов, которые могут оказать влияние на прогнозы международной структуры, он также выделил снижение цен на основные экспортные товары, замедление иностранных инвестиций, сокращение трансфертов, поступающих из стран, где отмечены замедления темпов роста.
Экономический рост в Армении по бюджету на 2012 год запланирован на уровне в 4,2%, а инфляция – на уровне 4±1,5%.