Եվրոպայի ճգնաժամային պայմաններում տնտեսական կանխատեսումները մասնակի վերանայման կարիք ունեն, հայտարարել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին: Ըստ նրա, ՀԲ հիմնարար կանխատեսումը Հայաստանի վերաբերյալ 2012-2013թթ. կազմել է 4,2 տոկոս: «Դա առաջին հերթին պայմանավորված է 4-4,5 տոկոս գնաճի կանխատեսումներով»,-ասել է նա փետրվարի 17-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ժան-Միշել Հապին հավելել է, որ Հայաստանի էկոնոմիկան իր բաց լինելու պատճառով շարունակում է խոցելի մնալ արտաքին մարտահրավերների համար, ինչը կարող է անդրադառնալ կանխատեսումների վրա: Միջազգային կառույցների կանխատեսումների վրա ազդեցություն ունեցող գործոններից են օտարերկրյա ներդրումների դանդաղումը, դրամական փոխանցումների կրճատումն այն երկրներից, որտեղ նկատվում է աճի տեմպերի նվազում:

Given the crisis in Europe, economic forecasts need to be reviewed, the World Bank Country Manager for Armenia said.
According to Jean-Michel Happi, the basic WB forecast for Armenia in 2012-2013 makes 4.2%. “This is first of all stipulated by our 4-4.5% inflation forecasts,” Happi said at a press conference in Yerevan on February 17.
Jean-Michel Happi also noted that Armenia’s economy remains vulnerable to foreign challenges due its openness; this can also affect the forecasts. Among other factors that may influence the international structure’s forecasts he named the decline of main export prices, delay of foreign investments, reduction of remittance from countries characterized by slowing down of growth rates.
The economic growth in 2012 in Armenia is expected to make 4.2% and the inflation 4±1,5% by the budget.