Համաշխարհային բանկը 2012թ. կարող է Հայաստանին շուրջ 118 մլն դոլար հատկացնել, հայտնել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, ՀԲ Գործադիր տնօրենների խորհուրդն արդեն հաստատել է «Զարգացման քաղաքականության գործառնություն» երրորդ ծրագրով մոտ 80 մլն դոլարի հատկացումն ու 11 մլն դոլար «Հայաստանում սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի» ծրագերի երրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման շրջանակներում: Բացի այդ շուրջ 12 մլն դոլար ՀԲ-ն նախատեսել է հարկային վարչարարության բարեփոխումների համար, ևս 15 մլն դոլար՝ քաղաքային համայնքներում ջրամատակարարման բարելավման համար: «Դա կազմում է մոտ 118 մլն դոլար, որի հատկացումը մենք նախատեսում ենք ավարտին հասցնել առաջիկա շաբաթներին»,-ասել է նա:
Հապին հավելել է, որ ՀԲ-ն քննարկում է կառավարության հետ տնտեսական զարգացմանն ու աղքատութայն կրճատմանն ուղղված մի շաքր ծրագրեր:

17 Февраль 2012 - 10:40 AMT
Всемирный банк в 2012 календарном году может выделить Армении порядка $118 млн, сообщил глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи на пресс-конференции в Ереване. По его словам, Совет исполнительных директоров ВБ уже утвердил выделение Армении $80 млн. по третьей программе «Операции по политике развития» и $11 млн. в рамках Третьего дополнительного финансирования по программе «Фонд социальных инвестиций в Армении».
Помимо этого, порядка $12 млн. ВБ предусматриваем выделить для оказания содействия по реформам налогового администрирования, еще $15 млн. финансовый кредит для улучшения систем водоснабжения в городских общинах. «Это составляет порядка $118 млн, которые мы планируем довести до завершения вближайшие несколько недель», – резюмировал он.
В этом контексте Жан-Мишель Аппи добавил, что ВБ обсуждает с правительством Армении ряд программ, касающихся экономического развития, сокращения бедности, восстановления дорог и ирригационных систем, а также придает большое значение повышению доступности образования для наиболее уязвимых слоев населения.