Ուկրաինայից Հայաստան է ներկրվել 2 հազար 865 տոննա բարձրորակ պարարտանյութ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Երևանի «Կարմիր բլուր» կայարանում ներկա է գտնվել ներկրված պարարտանյութի վագոնների բեռնաթափմանը։
Կառավարության ղեկավարը տեղում անձամբ է լսել գյուղատնտեսության պատասխանատուների ու ներկրված պարարտանյոթի շահառուների մասնագիտական կարծիքը, ովքեր գոհունակություն են հայտնել պարարտանյութի որակից, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Կառավարության ծրագրով՝ մինչ ապրիլի 10-ը Հայաստան է ներկրվելու, ընդհանուր առմամբ, 25 հազար տոննա ազոտական պարարատանյութ, որը կբավարարի հանրապետության գյուղացիական տնտեսությունների ողջ պահանջարկը:
Պարարտանյութի մեկ պարկը գյուղացիներին է հատկացվելու մատչելի՝ 6 հազար դրամով, շուկայական 8-9 հազար դրամի փոխարեն:
Ներկրված պարարտանյութի առաջին խմբաքանակի բաշխումը մեկնարկել է այսօր՝ ըստ մարզային համայնքների հայտերի: Պարարտանյութի` համայնքներ տեղափոխման բոլոր ծախսերը հոգալու է պետությունը:
Սկսվել է նաև գյուղացիներին դիզվառելիքի մատակարարման գործընթացը: Մատակարարվող 12 հազար տոննա դիզվառելիքի մեկ լիտրը գյուղացուն հատկացվելու է 350 դրամով՝ շուկայական 500 դրամի փոխարեն:

20 Февраль 2012 - 14:44 AMT
В Армению из Украины поступило 2 865 тонн высококачественного азотистого удобрения. Как сообщает пресс-служба правительства РА, премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял участие в разгрузке вагонов с удобрением на ереванской станции «Красный холм».
По правительственной программе до 10 апреля в Армению будет импортировано порядка 25 000 тонн азотистого удобрения, что позволит полностью удовлетворить потребность сельчан. Более того, 1 мешок удобрения будет предоставлен сельчанам по 6000 драмов вместо 8-9 тыс. драмов, государство также позаботиться о расходах на транспортировку удобрения до общин. Распределение первой партии полученного из Украины удобрения началось сегодня же.
Согласно сообщению, правительство приступило к реализации и второй программы оказания содействия сельчанам, в рамках которой сельчане смогут приобрести 1 л дизтоплива за 350 драмов вместо рыночных 500 драмов.