Հայաստանւի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը 2011թ գնահատում է որպես «հաջողված», քանի որ հանրապետության բանկային համակրագում գրանցվել է բոլոր ցուցանիշների կայուն աճ: Ըստ նրա, 2011թ Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը 2010-ի համեմատ աճել է 14 տոկոսով կամ 44.8 մլրդ դրամով` կազմելով 375 մլրդ դրամ: «Աճի տեմպերն ու միտումները ցույց են տալիս, որ կապիտալի աճը գրանցվել է շահույթի հաշվին, ինչպես նաև բաժնետերերի 30 մլրդ դրամի ներդրումների հաշվին»,-փետրվարի 21-ին Երևանում կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսին ընդգծել է նա:
Ինչպես հայտնել է ՀԲՄ նախագահը, Հայաստանի բանակային համակարգի ակտիվներն աճել են 32.3 տոկոսով կամ 506.6 մլրդ դրամով, գերազանցելով 3 տրիլիոն դրամի ցուցանիշը: Նա ընդգծել է, որ նման արդյունքները գրանցվել են եկամտային ակտիվների շնորհիվ: Ինչ վերաբերում է պարտականություններին, ապա դրանք նշված ժամանակահատվածում աճել են 37.3 տոկոսով կամ 461 մլրդ դրամով` կազմելով 1.6 տրիլիոն դրամ: Վարկերի գծով համակարգում աճը կազմել է 36 տոկոս կամ 276.5 մլրդ դրամ` ինչպես իրավական, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց կողմից ներգրավված միջոցների հաշվին: Բացի այդ, նա նաև ընդգծել է, որ ապահովվել է վարկային ներդրումների ծավալների 34 տոկոս աճ, որոնք տարվա վերջին կազմել են 1.3 մլրդ դրամ:
Աշոտ Օսիպյանը ընդգծել է նաև հայկական կոմբանկերի համար ռիթեյլի «գրավչությունը»: Այդ բանկերը 2011թ իրենց մասնաճյուղերի թիվն ավելացրել են 32-463-ի, և այս միտումը շարունակվելու է նաև 2012թ:
Խոսելով 2011թ բանկային սեկտորի ակտիվների եկամտաբերության մասին, նա հյատնել է, որ այն կազմել է 2.36 տոկոս,իսկ կապիտալի եկամտաբերությունը կազմել է 12.55 տոկոս:
Նա ընդգծել է նաև, որ 2011թ Հայաստանի բանկային համակարգի կարևորագույն խնդիրներից է եղել ռիսկերի կառավարումը:

Chairman of the Union of Banks of Armenia assessed 2011 as a productive year with stable growth recorded in Armenia’s banking system.
According to Ashot Osipyan, total capital of the Armenian banking system increased by 14% (AMD 44,8 bln.) to total AMD 375 bln.
“Growth momentum shows that capital increase was ensured at the expense of surge in profit as well as at the expense of shareholders’ investments at the amount of AMD 30 bln.,” he told a resulting press conference on February 21.
Mr. Osipyan noted 32,3% (AMD 506,6 bln.) growth in assents of the Armenian banking system, with commitments also increasing by 37,3% (AMD 461 bln.) to total over AMD 1,6 trillion.
In terms of deposits, 36% (AMD 276,5 bln.) increase was registered in the system at the expense of means provided by both legal and physical persons. 34% growth was observed in the volume of credit investments which grossed over AMD 1,3 bln. by yearend. According to the banker, significant funds were aimed at financing trade, agriculture, construction as well as fields of industry sector.
Dwelling on return on assets (ROA) indices in 2011, Mr. Osipyan noted that it totaled 2,36%, with return on equity (ROE) rate grossing 12,55%.
Summarizing outcomes of 2011, chairman of the Union of Banks of Armenia noted risk management as the key task of the banking sector.