Վճարային համակարգերի հայկական շուկայում արդեն երկու ամսից կներկայացվի թվով 4-րդ առաջատար միջազգային Diners Club ընկերությունը: Այս մասին փետրվարի 21-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀԲՄ նախագահ Աշոտ Օսիպյանը:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում բացի` ազգային ArCa համակարգից, գործում են հետևյալները` Visa, MasterCard և American Express:
2011թ արդյունքներն ամփոփելով` Օսիպյանն ասել է, որ Հայաստանի պլաստիկ քարտերի շուկայում գրանցվել է 30 տոկոս աճ` 2010-ի համեմատ: «2011թ թողարկվել է ավելի քան 781 հազար պլաստիկ քարտ»,-հավելել է նա: Այս առնչությամբ նա ասել է, որ աճ գրանցվել է POS-տերմինալների գծով`39 տոկոս մինչև 4 778 հատ, 25 տոկոսով ավելացել է ATM-ների թիվը` մինչև 846 հատ: Աշոտ Օսիպյանը նաև ընդգծել է, որ Հայստանում պլաստիկ քարտերի շուկայում մրցունակությունը բավականին բարձր է, քանի որ յուրաքանչյուր բանկ ձգտում է գրավել հնարավորինս շատ հաճախորդների` նրանց առաջարկելով քարտային տարբեր նախագծեր, այդ թվում` բոնուսային Cash back:
Diners Club ձեռնարկությունը, որը ստեղծվել է 1905թ, համարվում է պլաստիկ քարտերի պատմության մեջ ելակետային ընկերություն: Ներկայումս ընկերությունը ներկայացված է աշխարհի ավելի քան 200 երկրներում և բաղկացած է 8.7 մլն առևտրա-սպասարկող ընկերություններից:

Leading international company Diners Club will enter the Armenian market of payment systems in two months, chairman of the Union of Banks of Armenia said.
Following payment systems currently operate in Armenia: ArCa, Visa, Money Card and American Express.
Summarizing outcomes of 2011, Ashot Osipyan noted that 30% growth was recorded in Armenian market of plastic cards in 2011 compared with 2010.
According to the banker, 2011 also saw 39% and 25% increase in the number of POS terminals and ATMs.
Established in 1950, Diners Club International became the first multi-purpose charge card in the world, launching a financial revolution in how consumers and companies pay for products and services. Today, Diners Club is a globally recognized brand serving the payment needs of select and affluent consumers, offering access to more than 450 airports lounges worldwide, and providing corporations and small business owners with a complete array of expense management solutions.