«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ փետրվարի 22-ին իր հաճախորդների համար անցկացրել է սեմինար «Բանկի փաստաթղթային գործառույթների և առևտրի ֆինանսավորման արդի ծառայություններ» թեմայով: Սեմինարի հիմնական նպատակն է հաճախորդներին ծանոթացնել վարկավորման և բանկային երաշխիքների տարբեր տեսակներին, ինչպես նաև դրանց տրամադրման մեխանիզմներին: Ինչպես նաև ասվել է այն փոփոխությունների մասին, որոնք վերջերս տեղի են ունեցել Միջազգային առևտրային տերմինալներում:
«Սեմինարի նպատակն է բանկի հաճախորդներին և հրավիրված հյուրերին ծանոթացնել փաստաթղթային գործառույթների ծառայություններին և դրանց կիրառման հնարավորությանը հաճախորդների արտաքին առևտրային գործարքների ֆինանսավորման ժամանակ»,-ասել է բանկի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը: Ըստ նրա, Հայսատանում արտաքին առևտրով զբաղվում են ինչպես առանձին ընկերություններ, այնպես և անհատ ձեռներեցներ, ովքեր պետք է իմանան փոփոխությունների մասին, որ տեղի են ունեցել 1-1.5 տարի առաջ`բանկային երաշխիքների միջազգային կանոնների ոլորտում, որոնք հրապարակվել են Միջազգային առևտրային պալատի կողմից: «Այս փոփոխությունները շատ կարևոր են հաճախորդների կողմից գործարքներն իրականացնելու տեսակետից, քանի որ դրանց վերջնական արդյունքը մեծ մասամբ կախված է նրանից, թե որքան գրագետ է կազմված առևտրային պայմանագիրը»,- ընդգծել է նա:
Խաչատրյանը հայտնել է, որ մասնավորապես, 2011թ հունվարից ուժի մեջ են մտել նոր առևտրային տերմիններ և այսօրվա դրությամբ, 13-ի փոխարեն գործածվում են 11-ը: Փոփոխություններ են մտցվել նաև բանկային երաշխիքների ոլորտում, որոնք այսուհետ ավելի մատչելի կերպով են ներկայացված լինելու: «Այսօրվա դրությամբ դրանք ավելի պարզեցված են, ինչը հնարավորություն է տալիս նվազագույնի հասցնել դատական քաշքշուկները»,-մեկնաբանել է նա:
Սեմինարին մասնակցել են մոտ 50 խոշոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ներկրողներ և արտահանողներ:

22 Февраль 2012 - 09:02 AMT
«Арэксимбанк» рассказал своим партнерам о тех изменениях, которые им следует знать для успешного ведения внешней торговли
ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» 22 февраля организовал для своих клиентов и потенциальных партнеров семинар на тему «Современные услуги банка по проведению документарных операций и торговому финансированию». Основная задача семинара – ознакомить клиентов с различными типами аккредитивов и банковских гарантий, а также механизмом их предоставления. Кроме того, рассказать об изменениях, произошедших в последнее время в Международных торговых терминалах (Incoterms) и Международных унифицированных правилах гарантий по требованию.
«Целью семинара является ознакомление клиентов банка, а также приглашенных гостей с инструментами документарных операций и их применением для финансирования внешнеторговых сделок», – сказал заместитель генерального директора ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Рубен Хачатрян. По его словам, в Армении внешней торговлей занимаются, как отдельные компании, так и частные предприниматели, которым следует знать об изменениях, произошедших 1-1,5 года назад по линии международных правил предоставления банковских гарантий, а также в международных терминах, которые были опубликованы со стороны Международной торговой палаты. «Эти изменений очень важны для реализации сделок со стороны клиентов, поскольку их итоговый результат во многом зависит от того, насколько грамотно составлен торговый договор», – подчеркнул заместитель генерального директора банка.
Он сообщил, что, в частности, с января 2011 вошли в силу новые торговые термины, и на сегодняшний день вместо 13 действует 11, были внесены изменения и по линии единых правил банковских гарантий, которые отныне представлены более доступно и исключают двойное толкование. «На сегодняшний день они достаточно упрощены, что позволяет свести к минимуму возникающие судебные разбирательства», – пояснил он. Более того, появились положения, защищающие права бенефициария в большей степени. Среди этих изменений банкир выделил такое положение, как автоматическое продление сроков действия банковской гарантии на 30 дней в форс-мажорных условиях вместо прежнего требования о прекращении ее действия.
В семинаре приняли участие представители порядка 50 крупных организаций республики – импортеров и экспортеров.