Ակտիվ զարգացմանն ուղղված նոր քաղաքականության շրջանակներում Զարգացման հայկական բանկը (ԶՀԲ) 2011-ի արդյունքներով ավելացրել է իր ընդհանուր պորտֆելը 60 տոկոսով՝ մինչև 24 մլրդ դրամ տարեսկզբի 15 մլրդ դրամ ցուցանիշի փոխարեն: Այդ մասին փետրվարի 22-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ԶՀԲ վարչության նախագահ Կարեն Սարգսյանը: Միաժամանակ, փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը (ՓՄՁ) բաժին է ընկնում բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելի շուրջ 74 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդել է Սարգսյանը, այսօր ԶՀԲ-ն առաջարկում է ՓՄՁ համար վարկեր 7 տարով 21-ամսյա արտոնյալ շրջանով, միաժամանակ այդ վարկերի սպասարկումը բիզնեսի համար անվճար է: «Մեր նպատակն է օգնել ՓՄՁ-ին դիմակայել մարտահրավերներին և ոտքի կանգնել»,- ընդգծել է նա:
ԶՀԲ-ը 60 տոկոս ուղորդել է բիզնես վարկավորմանը, իսկ ահա 24 տոկոսը բաժին է ընկել հիփոթեքային վարկավորմանը:
Կարեն Սարգսյանը նշել է, որ Զարգացման հայկական բանկը մտադիր է 2012-ին ընդհանուր վարկային պորտֆելը հասցնել 32 մլրդ դրամի:

In the framework of the new policy targeting dynamic development, in 2011 Armenian Development Bank increased its portfolio by 60% to total AMD 24 bln against AMD 15 bln. at the beginning of the year, according to head of the bank’s board chairman.
As Karen Sargsyan told a press conference on Feb 22, the bank currently offers credits for small and medium-sized enterprises (SMEs) for 7 years with a 21-month grace period.
“We aim to help SMEs to withstand challenges,” Mr. Sargsyan said.
Armenian Development Bank simultaneously aimed 60% at business lending of such fields as trade, processing industry, transport and construction sector, with 24% directed to mortgage lending.
Dwelling on plans for 2012, Karen Sargsyan stressed the bank’s readiness to bring loan portfolio to AMD 32 bln.