Ակտիվ զարգացմանն ուղղված նոր քաղաքականության շրջանակներում Զարգացման հայկական բանկը (ԶՀԲ) 2011-ի արդյունքներով ավելացրել է իր ընդհանուր պորտֆելը 60 տոկոսով՝ մինչև 24 մլրդ դրամ տարեսկզբի 15 մլրդ դրամ ցուցանիշի փոխարեն: Այդ մասին փետրվարի 22-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ԶՀԲ վարչության նախագահ Կարեն Սարգսյանը: Միաժամանակ, փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը (ՓՄՁ) բաժին է ընկնում բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելի շուրջ 74 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդել է Սարգսյանը, այսօր ԶՀԲ-ն առաջարկում է ՓՄՁ համար վարկեր 7 տարով 21-ամսյա արտոնյալ շրջանով, միաժամանակ այդ վարկերի սպասարկումը բիզնեսի համար անվճար է: «Մեր նպատակն է օգնել ՓՄՁ-ին դիմակայել մարտահրավերներին և ոտքի կանգնել»,- ընդգծել է նա:
ԶՀԲ-ը 60 տոկոս ուղորդել է բիզնես վարկավորմանը, իսկ ահա 24 տոկոսը բաժին է ընկել հիփոթեքային վարկավորմանը:
Կարեն Սարգսյանը նշել է, որ Զարգացման հայկական բանկը մտադիր է 2012-ին ընդհանուր վարկային պորտֆելը հասցնել 32 մլրդ դրամի:

В рамках выбранной политики нового позиционирования, нацеленной на активное развитие, Армянский банк развития (АБР) по итогам 2011 года увеличил свой общий портфель на 60% – до 24 млрд драмов против показателя в 15 млрд драмов на начало года. Об этом 22 февраля на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель правления АБР Карен Саргсян. При этом на долю малого и среднего бизнеса приходится порядка 74% от общего кредитного портфеля банка.
Как сообщил банкир, на сегодняшний день АБР предлагает кредиты для МСБ на 7 лет с 21-месячным льготным периодом, при этом обслуживание данных кредитов обойдется для бизнеса бесплатно. «Наша цель помочь МСБ противостоять вызовам и встать на ноги», – подчеркнул он.
Одновременно 60% АБР направил на бизнес-кредитование в такие сферы, как торговля, производство, перерабатывающая промышленность, транспорт и строительство, а вот 24% пришлось на ипотечное кредитование.
Касаясь планов на 2012 год, Карен Саргсян добавил, что банк намерен нарастить свой общий кредитный портфель до 32 млрд драмов.