Փետրվարի 23-ին կենսաթոշակների վճարման գործընթացը կանոնակարգելու նպատակով կառավարությունն իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում կատարել է փոփոխություններ և լրացումներ, որոնց շնորհիվ կապահովվի կենսաթոշակների վճարման միասնական կարգով համապատասխան մարմինների կենսաթոշակների վճարումը ՀՀ օրենսդրության համաձայն։
Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետը նշել է. «Երկու տարվա ջանքեր պահանջվեցին, որպեսզի համակարգը մենք կարողանանք մաքրել։ Արդյունքում ունեցանք 18 մլրդ դրամի տնտեսում։ Միայն հաշվառման հստակեցումը, էլեկտրոնային եղանակի ներդրումը, համակարգը թափանցիկ դարձնելը մեծ արդյունքներ տվեցին, սակայն աշխատանքները դեռևս կշարունակվեն։ Այս գործընթացն ավարտելու ենք անհատական հաշիվների համակարգի ներդրմամբ»։

Правительство Армении на заседании 23 февраля внесло изменения и дополнения в ранее принятое решение, с целью упорядочивания процесса выплат пенсий. Данным правительственным решением будет обеспечены единая оплата пенсий со стороны соответствующих органов согласно законодательству РА.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что потребовались двухлетние усилия для того, чтобы «почистить» эту систему. «В результате мы смогли сэкономить порядка 18 млрд. драмов», – сказал он. При этом глава правительства отметил, что подобных результатов удалось достичь за счет уточнения учета пенсионеров, внедрения электронной системы, однако предстоит еще большая работа, которая будет завершена внедрением системы личных счетов.