Կառավարությունը իր սոցիալական քաղաքականության մեջ անցում է կատարում անապահով ընտանիքների եկամուտների բարձրացումից դեպի նրանց հնարավորությունների բարձրացում, փետրվարի 24-ին Երևանում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ բացելով «Երեխաների եւ ընտանիքների սոցիալ բարեկեցությունը Հայաստանում՝ ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների միջոցով» թեմայով համաժողովում:
Ըստ նրա, ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների ներմուծումը 2011թ. առաջնայնություն է հայտարարվել և մշակվել է մի հայեցակարգ, որը հնարավորություն տվեց գործարկել առաջին փորձնական ծրագրերն ու ապացուցել, որ այդ մոտեցումն աշխատում է: «Այդ քաղաքականության նպատակն է ունենալ գրասենյակներ, որոնք կմատուցեն ինտեգրված սոցիալական ծառայություններ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով և աշխատակիցներ, որոնք իրազեկ կլինեն անապահով ընտանիքների բոլոր խնդիրներին»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ վարչապետը կարևորել է, որ փորձնական ծրագրի շրջանակներում անապահով ընտանիքները ստանան նպատակային կառավարական աջակցություն, որը կլինի բովանդակային, ոչ թե ձևական: Տիգրան Սարգսյանը առանձնացրել է աղքատություն ծնող հիմնական ուղղությունները՝ առաջին հերթիկն, դա աշխատանքի բացակայությունն է: Այստեղ կառավարությունը պետք է փորձի ապահովել այդ ընտանիքների աշխատունակ անդամներին աշխատանքով, ոչ թե ավելացնի նրանց կախվածությունը պետնպաստից: Երկրորդ պատճառը՝ կրթության անհասանելիությունն է, ինչպես նշել է վարչապետը, նման ընտանիքների 62 տոկոսը չունեն բարձրագույն կրթությամբ անդամների և երեխաների միայն 10 տոկոսը կրթություն ստանալու հնարավորություն ունի: «Դա նշանակում է, որ մեր աջակցությունն այնպիսին պետք է լինի, որ նրանք կարողանան կրթություն ստանալ»,-ասել է նա:
Երրորդ ուղղությունը երեխաներն են: «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ երեխաները ծնվեն ու դաստիարակվեն ընտանիքներում: Ամենավատն այն է, երբ մենք երեխաներին կտրում ենք ընտանիքներից ու մանկատուն տանում»,-ասել է նա:
Իր հերթին աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը հավելել է, որ արդեն մինչ 2012թ. ավարտը Հայաստանում կգործեն սոցիալական ծառայությունների տրամադրման մոտ 15 կենտրոններ: Ըստ նրա, ՀԲ հետ համատեղ մշակվում է նրանց աշխատանքի մոդելը, կազմվում են նախագծեր ու նախահաշիվներ, որից հետո կսկսվեն վերանորոգման աշխատանքները: Նա նաև նշել է, որ նախարարության նոր քաղաքականության ուշադրության կենտրոնում «մարդն է ու նրա խնդիրները»:
Համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունը, տարածքային կառավարման նախարարությունը ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ: Համաժողովում ներկայացվել են սոցիալական ծառայությունների տրամադրման ինտեգրված միասնական համակարգի ներդրման փորձնական ծրագրի մեկնարկային արդյունքները:

Armenian government shifts its social policy target from enhancing incomes of financially disadvantaged families to boosting their capacities, Prime Minister said.
In his welcome speech to the forum on social-wellbeing of Armenian children and families in need, Tigran Sargsyan noted that introduction of integrated social services was announced a priority in 2011, with a strategy developed making first pilot projects feasible.
“The policy aims to create offices providing integrated social services, with staff well-aware of all problems of the families in need,” he said.
In this context, Armenian PM stressed that in the framework of the pilot project needy families will receive targeted government assistance. He named unemployment and problem of access to education as the key factors that generate poverty, underscoring the need for government to provide able-bodied family members with jobs instead of increasing their dependence on state assistance.
“The government assistance should also target enhancement of education opportunities,” the PM said, dwelling on a solution to the second problem.
“The worst practice is when children are deprived from families, growing up in orphanages,” he said, naming children as the third area of activity government should target.
RA Minister of Labour and Social Affairs Artur Grigoryan, in turn, noted that about 15 centers providing integrated services will operate already by the end of 2012. Their operation model is currently being developed jointly with the World Bank, projects are being worked out.
The forum was organized by RA Ministry of Labor and Social Affairs, Ministry of Territorial Administration through support of the United Nations Children's Fund (UNICEF).