Հայաստանի ապահովագրական շուկայի համախմբումն անխուսափելի է, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Նաիրի Ինշուրանս»-ի գործադիր տնօրեն Գոռ Խաչատրյանը՝ մեկնաբանելով շուկայում կայացած վերջին գործարքը:
Այդ առումով նա բացատրել է, որ ապահովագրակն շուկան ունի զարգացման երկու սցենար. մասնագիտացում, երբ խաղացողների թիվը կարող է ավելի շատ լինել, կամ գնալ համախմբման ճանապարհով:
Ապահովագրական շուկայի համար օպտիմալ թիվը մասնագետն անվանել է 2-3 ընկերությունները, որոնք կկարողանային բարձրորակ ծառայություններ տրամադրել ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ և մրցակցել միմյանց հետ: «Կոնսոլիդացիան, անշուշտ, կշարունակվի և պետք է նորությունների սպասել արդեն մինչև տարեվերջ»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ապահովագրական շուկայում կա նաև մեկ այլ խնդիր՝ որակավորված կադրերի բացակայությունը, մասնավորապես, բացակայում է միջին օղակի իրական մենեջմենթը:
Ապահովագրական «ԻՆԳՈ Արմենիա» և «ԿԱՍԿԱԴ Ինշուրանս» ընկերությունները հայտարարել են միավորման գործընթաց սկսելու մասին: «Մեր գործարքի նպատակը հետևյալն է` ապահովագրական շուկան ստանում է պրոֆեսիոնալ մեծ պոտենցիալով աննախադեպ խոշոր ընկերություն, որը ապահովագրական ծառայություններ է մատուցելու միջազգային մակարդակով»,-փետրվարի 24-ին Երևանում հայտարարել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերության գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը:
Գործարքի «գնի» մասին խոսել խուսափելով`Լևոն Ալթունյանը հայտարարել է, որ արդյունքներին կարելի է սպասել 2012թ առաջին եռամսյակի ավարտին:
Լևոն Ալթունյանը հավելել է, որ միավորման արդյունքում կձևավորվի պրոֆեսիոնալների գործակալական լայն ցանց, ոնքեր կմատուցեն որակյալ ծառայություններ, ինչպես նաև կստեղծվի ամուր, հաստատուն ֆինանսական հիմք:

Консолидация страхового рынка Армении будет и этого не избежать, заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор «Наири Иншуранс» Гор Хачатрян, комментируя последнюю сделку на рынке.
В этом контексте он пояснил, что рынок страхования имеет два сценария развития: специализация, тогда число игроков может быть и больше, либо идти по пути консолидации.
Оптимальным же числом игроков для страхового рынка специалист назвал 2-3 компании, которые смогли бы предоставлять высококачественные услуги с использованием современных технологий и конкурировать между собой. «Консолидация, безусловно, будет продолжаться и следует ждать новостей уже до конца года», – добавил он.
По его словам, на страховом рынке Армении есть и другая проблема – отсутствие квалифицированных кадров, в частности, отсутствует реальный менеджмент среднего звена.
Страховые компании «ИНГО Армения» и «КАСКАД Иншуранс» 24 февраля объявили о начале процесс объединения. Исполнительный директор страховой компании “ИНГО Армения” Левон Алтунян уверен, что «страховой рынок получает беспрецедентно крупную компанию с большим профессиональным потенциалом, которая будет предоставлять страховые услуги на мировом уровне». Окончание сделки можно будет ожидать к концу первого квартала 2012 года.