«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Փոխադրումների տնօրինության 2012 թվականի համար նախատեսված աշխատանքի հիմնական ուղղությունները կլինեն մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավվումը, երկաթուղային կայարանների և հանգույցների զարգացումը, միջպետական և տեղական բեռնափոխադրումների խթանումը:
Երկաթուղի բեռնափոխադրումների նոր ծավալների ներգրավվման հեռանկարային ոլորտներից են միջազգային տրանզիտային կոնտեյներային բեռնափոխադրումները: Նման տիպի բեռնափոխադումների արդյունավետությունը պայմանավորված է տեխնոլոգիական չափանիշների համաձայնեցման հստակությունով, տնտեսական, իրավական և առևտրային հարցերի որոշմամբ:
Ներկա պահին ՀԿԵ-ում գործում է Կարմիր Բլուր-Փոթի կոնտեյներային գնացքը, որի ուղևորության ժամանակը 2011 թվականին կրճատվել էր 2 ժամով՝ կազմելով 29 ժամ 30 րոպե: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության 2012 թվականի համար առաջնային խնդիրներից է փոխադրումների տևողության կրճատումը մինչև 24 ժամ, ինչը թույլ կտա Կարմիր Բլուր-Փոթի գնացքը դասել արագ գնացքների կատեգորիային:
Նշենք, որ կոնտեյներային բեռնափոխադրումների համաշխարհային շուկան արդեն հաղթահարել է տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները և մինչև 2020 թվականը շուկայի աճը տարեկան կկազմի 8%: Հաջորդ 10 տարիների ընթացքում կոնտեյներային բեռնափոխադրումների ծավալները կարող են աճել 2 – 2,5 անգամ, իսկ համակցված ավտոմաբիլային-երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալների տարեկան աճը նունպես կկազմի 8%, ինչն էապես գերազանցում է հասարակ ավտոմոբիլային և երկաթուղային փոխադրումների աճի ծավալները:
Այսպիսով, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն կոնտեյներային բեռնափոխադրումների ծավալի ավելացման զգալի ներուժ ունի:
2011 թվականին «ՀԿԵ» ՓԲԸ կոնտեյներային բեռնափոխադրումների ծավալն աճեց 44%-ով, սակայն 2012 թվականին երկաթուղային կոնտեյներային բեռնափոխադրումների ծավալը կարող է ավելանալ 2 անգամ, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Կոնտեյներային փոխադրումների աճի ապահովվման նպատակով դիտակվում է նման բեռնափոխադրումների կազմակերպումը Վարդենիս կայարանից: Կայարանի վերակառուցման և բեռնման մասի ձևավորումից հետո հնարավորություն կստեղծվի փոխադրումներ կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղից:

Основными направлениями работ Дирекции перевозок ЗАО «ЮКЖД» на 2012 год станет повышение качества предоставляемых услуг, развитие железнодорожных станций и узлов, а также стимулирование объемов межгосударственных и местных грузоперевозок.
В настоящее время на ЮКЖД действует контейнерный поезд Кармир Блур-Поти, время следования которого в 2011 году было сокращено на 2 часа и составляет в настоящее время 29 часов 30 минут. Одной из приоритетных задач Компании на 2012 год является сокращение времени следования контейнерного поезда в пути до 24 часов, что позволит классифицировать его как ускоренный.
Необходимо отметить, что мировой рынок контейнерных перевозок уже преодолел последствия глобального финансово-экономического кризиса, и, по прогнозам экспертов, до 2020 года будет расти в среднем на 8% в год. В течение следующих 10 лет объемы контейнерных перевозок могут увеличиться в 2 – 2,5 раза.
В то же время, рост объемов комбинированных автомобильно-железнодорожных перевозок также составит около 8% в год, что существенно превышает рост обычных автомобильных и железнодорожных перевозок. Таким образом, на ЗАО «ЮКЖД» существует значительный потенциал увеличения объемов контейнерных перевозок.
В 2011 году по сравнению с 2010 годом объем контейнерных перевозок по Южно-кавказской железной дороге был увеличен на 44%, однако при полной реализации потенциала железнодорожных контейнерных перевозок в 2012 году объем может быть увеличен в 2 раза, сообщает пресс-служба компании.
В направлении наращивания объемов контейнерных грузоперевозок Компания рассматривает возможность организации перевозок со станции Варденис. После завершения работ по реконструкции станции и создания участка погрузки грузов в контейнеры появится возможность организации перевозок из Нагорного Карабаха. В 2012 году со станции Варденис запланировано осуществление перевозки 700 тыс. тонн угля на станцию Ереван.