Արարատի մարզում 2011-ի արդյունքներով արձանագրվել է համախառն գյուղատնտեսական արտադրանքի աճ, ինչպես բանջարեղենի գծով, այնպես էլ մրգերի: Այդ մասին փետրվարի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանը: Մասնավորապես, նրա խոսքով, 2011-ին մարզում արտադրվել է ավելի քան 94 000 տ խաղող, 26 500 տ խաղող, 22 000 տ դեղձ:
Անդրադառնալով խաղողի մթերման գործընթացի կազմակերպմանը՝ նա նշել է, որ 2011-ին մարզում արտադրված արտադրանքը մթերվել է վերամշակող ընկերություններին, ինչպես նաև հաջողվել է մինչև դեկտեմբերի վերջ ամբողջությամբ վճարել ֆերմերներին: «2012-ին մենք մտադիր ենք բոլոր պայմանները ստեղծել պատշաճ մակարդակով մթերումը կազմակերպելու համար»,- ասել է նա:
Ավելի, մարզպետը խոստացել է, որ ընթացիկ տարում ջանքեր կձեռնարկվեն խաղողի մթերման գինը բարձրացնելու համար՝ անցած տարվա 1 կգ համար 300 դրամից ավել:
Էդիկ Բարսեղյանը հավելել է, որ նման արդյունքների հաջողվել է հասնել հակակարկտային կայաններ տեղադրելու շնորհիվ: «Այս տարի նախատեսվում է տեղադրել ևս 14 կայաններ, ինչը թույլ կտա ամբողջությամբ վերահսկել մարզում մշակվող բոլոր տարածքները»,- ասել է նա:

28 Февраль 2012 - 08:16 AMT
В Араратской области Армении по итогам 2011 года зафиксирован рост сельскохозяйственной продукции, как по линии овощей, так и фруктов. Об этом 28 февраля на пресс-конференции в Ереване сообщил губернатор области Эдик Барсегян. В частности, по его словам, в 2011 году в области было произведено более 94 000 тонн винограда, 26 500 тонн абрикос, 22 000 тонн персиков.
Касаясь организации процесса закупов винограда, Эдик Барсегян подчеркнул, что в 2011 году произведенная в области продукция была закуплена перерабатывающими компаниями, а также удалось полностью расплатиться с фермерами до конца декабря. «В 2012 году мы также намерены создать все условия для организации закупа на должном уровне», – подчеркнул он.
Более того, губернатор области в ответ на жалобы сельчан в рамках последнего визита премьер-министра Армении в Араратскую область о занижении закупочных цен на виноград, пообещал, что в текущем году будут предприняты усилия для их повышения – более прошлогодних 130 драмов за 1 кг. «Не исключаю, что были случаи, когда 1 кг винограда закупался по 120 драмов в силы низкого уровня содержания сахара», – пояснил он.
В связи с этим Эдик Барсегян добавил, что таких результатов области удалось достичь за счет установления противоградовых станций. «В этом году планируется установить еще 14 станций, что позволит полностью держать под контролем все возделываемы в области территории», – сказал он.