Հայաստանի կառավարությունը մարտի 1-ին որոշում է ընդունել «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքների հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի վաղաժամկետ լուծման և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2003 թվականի նոյեմբերի 6-ի որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին:
Ավելի վաղ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը նշել է, որ պայմանագրի լուծումը չի անդրադառնա ընկերության աշխատանքի վրա, քանի որ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գործունեության կառավարում փաստացի կերպով իրականացնում է էներգետիկայի նախարարությունը: Ավելին, այսօրվա դրությամբ ընկերությունը լիովին կատարել է իր պայմանագրային պարտականությունները, որի արդյունքում կարգավորվել է վառելիքի մատակարարման և վերաբեռնման ամենամյա գործընթացը:

1 Март 2012 - 12:20 AMT
Договор с “ИНТЕР РАО ЕЭС” о доверительном управлении АЭС досрочно прекращен – решение правительства Армении
Правительство Армении на заседании 1 марта одобрило досрочное прекращение договора с «ИНТЕР РАО ЕЭС» о доверительном управлении ЗАО «Армянская АЭС».
Ранее в Министерстве энергетики и природных ресурсов Армении отмечали, что прекращение договора не скажется на работе компании, поскольку управление деятельностью ЗАО «ААЭС» фактически осуществляет Минэнерго. Более того, на сегодняшний день компания полностью выполнила договорные обязательства, в результате чего был налажен ежегодный процесс поставки и перезагрузки топлива.
Договор о передаче финансовых потоков ААЭС в доверительное управление «ИНТЕР РАО ЕЭС» был подписан в 2003 году сроком на пять лет. В 2008 году был пролонгирован до 2013 года. В соответствии с документом, собственником 100% акций является правительство Армении, а энергохолдинг обязуется обеспечить бесперебойную и безопасную деятельность ААЭС, а также ежегодно ввозить ядерное топливо для станции.