Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է «Արմենալ» գործարան, որը «Ռուսալի» կազմի մեջ է մտնում, ծանոթացել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում փայլաթիթեղային արտադրության միակ գործարանի աշխատանքին: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են գործարանի հիմնական տեխնիակատնտեսական ցուցանիշներն ու ներդրումային ծրագիրը: Մասնավորապես, նա գոհունակությույն է հայտնել արտադրության ծավալների արտահանման , աշխատավարձերի կայուն աճի վերաբերյալ, նշելով, որ աշխատավարձը 2,5 անգամ բարձր է միջին հանրապետականից:
2011թ. «Արմենալն» արտադրել է 25,3 հազար տոննա փայլաթիթեղ, ինչը 2,7 տոկոսով բարձր է 2010թ. ցուցանիշից, արտահանել է 87 մլն դոլարի արտադրանք՝ աճը կազմել է 10,8 տոկոս, բյուջե է վճարել 1,43 մլրդ դրամ՝ աճը կազմել է 13,6 տոկոս, միջին աշխատավարձը կազմել է 268, 6 հազար դրամ՝ աճը կազմել է 8,5 տոկոս:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի, «Ռուսալի» փաթեթավորման բիզնեսի տնօրեն Սերգեյ Գորյաչևի, Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռներեցների (գործատուների ) նախագահ Արսեն Ղազարյանի և մետաղագործական այլ ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցությունում քննարկվել են մետաղագործական ճյուղի խնդիրներն ու հեռանկարները, ինչպես նաև ԵՄ հետ ազատ առևտրի գոտիների շուրջ մեկնարկած բանակցությունները, որի արդյունքում հայրենական արտադրանքը դուրս կգա ԵՄ շուկա առանց մաքսային տուրքի:
Ըստ վարչապետի, մետաղագործությունը մեծ հեռանկար ունի և Հայաստանի հեռանկարային ճյուղերից մեկն է, առավել ևս արտահանման համար: Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է ներդրումային ծրագրի իրագործումը ու արտադրության ծավալների աճը, ապահովելու համար նման ձեռնարկությունների մրցունակությունը եվրոպական շուկայում, քանի որ եվրոպական գինն ավելի է շահավետ Հայաստանի համար, քան ամերիկյան: «Եթե Հայաստանն առաջընթաց գրանցի ԵՄ ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագրին միանալու հարցում, եվրոպական շուկան բաց կլինի մեր համար»,-ասել է նա: Վարչապետը նշել է նաև, որ կառավարությունը կաջակցի «Արմենալին», տեղեկացնելով, որ գործարկվում է բարձրորակ ալյումինի արտադրության նոր ծրագիր, որի պահանջարկը արտաքին շուկայում ավելի մեծ կլինի:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է 28 մետաղագործական ընկերություն, որոնցից 5-ը խոշոր են, այդ ճյուղն ապահովում է ՀՆԱ 15 տոկոսը:

On March 2, Armenian Prime Minster visited ARMENAL mill, subsidiary of RUSAL Company, familiarized himself with the operation of the only foil enterprise in the Caucasus and in Central Asia.
Tigran Sargsyan favored the stable growth of production and export volume, increase in pay which is by 2,5 times higher than the average recorded in the republic, as well as the tax deducted by the factory to the state budget.
In 2011 ARMENAL aluminum foil production volume totaled 25,3 thous. tons, which 2,7% higher than the 2010 index, export volume grossed USD 87 mln. (10,8% increase), replenishing the state budget with AMD 1,43 bln. (13,6% increase) at an average salary of AMD 268,6 thous. (8,5% growth).
Afterwards the PM held a meeting with Armenian Economy Minster Tigran Davtyan, RUSAL packaging division director Sergey Goryachev, Chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazaryan, as well as heads of metallurgical enterprises of the republic.
The problems and development prospects of metallurgical industry, as well as array of issues related to Armenia-EU talks on free trade zone formation was on discussion agenda.
Tigran Sargsyan stressed the importance of projects aimed at introducing modern technology, boosting production volume to secure competitiveness of metallurgical industry including that of ARMENAL in the European market.
“European market will be open for local businesses if progress is recorded during negations. It is of crucial importance for ARMENAL due to the profit it may ensure,” he said.
In this context, the PM said that the law “on free economic zones” has already taken effect in Armenia, noting “government’s readiness to hold discussions on the issue with private inventors.”