Հայաստանն առաջին երկիրն է դարձել, որի հետ ՄԱԿ Պարենային և գյուղատնտեսական կազմակերպությունը (FAO) կնքել է 2012-2015թթ. երկրի առաջնահերթությունների ծրագրի իրագործման համաձայնագիր: Այդ մասին մարտի 6-ին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքով, փաստաթուղթը ստորագրվել է ոչ պաշտոնական խորհրդատվական ժողովի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Բուդապեշտում 2012-ի հունվարի 26-27-ը: «FAO-ն դրական է գնահատում Հայաստանի հետ համագործակցությունը, որի արդյունքը դարձել է այդ փաստաթղթի ստորագրումը»,- ասել է նա և հավելել, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանը FAO-ի հետ իրագործում է մի քանի երկարաժամկետ ծրագրեր, ինչպես նաև ծրագրեր, որոնք կրում են հետազոտական բնույթ:
Պողոսյանը հաղորդել է նաև, որ FAO պատվիրակության ներկայացուցիչների հերթական այցի մասին պարզ կլինի ընթացիկ տարվա ապրիլին հերթական համաժողովում այդ միջազգային կազմակերպության նոր կառույցի հաստատումից հետո, որն այս անգամ տեղի կունենա Բաքվում:

6 Март 2012 - 08:19 AMT
Армения стала первой страной, заключившей с ФАО соглашение по реализации Программы приоритетов страны на 2012-2015 гг
Армения стала первой страной, с которой Продовольственная и сельскохозяйственная организация (ФАО) Объединенных Наций подписала рамочное соглашение по реализации Программы приоритетов страны на 2012-2015 гг. Об этом на 6 марта в Ереване журналистам сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Армен Погосян. По его словам, документ был подписан в рамках неофициального консультативного совещания, которое прошло в Будапеште 26-27 января 2012 г. «ФАО положительно оценивает сотрудничество с Арменией, результатом чего и стало подписание этого документа», – подчеркнул он. Замминистра сообщил, что на сегодняшний день Армения реализует с ФАО несколько долгосрочных программ, а также программы, которые носят исследовательский характер.
Армен Погосян также сообщил, что очередном визите представительной делегации ФАО в Армению станет ясно после утверждения новой структуры этой международной организации в апреле текущего года на очередном форуме, который на этот раз пройдет в Баку.