Հայաստանն առաջին երկիրն է դարձել, որի հետ ՄԱԿ Պարենային և գյուղատնտեսական կազմակերպությունը (FAO) կնքել է 2012-2015թթ. երկրի առաջնահերթությունների ծրագրի իրագործման համաձայնագիր: Այդ մասին մարտի 6-ին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքով, փաստաթուղթը ստորագրվել է ոչ պաշտոնական խորհրդատվական ժողովի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Բուդապեշտում 2012-ի հունվարի 26-27-ը: «FAO-ն դրական է գնահատում Հայաստանի հետ համագործակցությունը, որի արդյունքը դարձել է այդ փաստաթղթի ստորագրումը»,- ասել է նա և հավելել, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանը FAO-ի հետ իրագործում է մի քանի երկարաժամկետ ծրագրեր, ինչպես նաև ծրագրեր, որոնք կրում են հետազոտական բնույթ:
Պողոսյանը հաղորդել է նաև, որ FAO պատվիրակության ներկայացուցիչների հերթական այցի մասին պարզ կլինի ընթացիկ տարվա ապրիլին հերթական համաժողովում այդ միջազգային կազմակերպության նոր կառույցի հաստատումից հետո, որն այս անգամ տեղի կունենա Բաքվում:

Armenia became the first country to sign a framework agreement with the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) on implementation of Country Priority Program for 2012-2015.
As the Armenian Deputy Minister of Agriculture Armen Poghosyan informed the journalists on March 6, the document was signed within the framework of FAO informal meeting on January 26-27, 2012 in Budapest.
“FAO positively assesses its cooperation with Armenia; as a result, this document was signed,” deputy minister said.
He also informed that Armenia currently implements a number of long-term projects, as well as some research programs with FAO.