Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները կայցելեն Հայաստան` երկրի տնտեսության և ՎԶԵԲ-ի սպասելիք դերի մասին թարմ ինֆորմացիա ստանալու համար:
Ինչպես հայտնել են բանկի մամուլի ծառայությունից, այցը կկայանա EBRD 2012-2015 ռազմավարության շրջանակներում, որում հաստատվում է բանկի անխախտ որոշումը` նպաստելու երկրի կայունզարգացմանը, ֆինանսական սեգմենտի և մասնավոր սեկտորի ամրապնդմանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը:
Պատվիրակության կազմում են Թուրքիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի տարածքում ՎԶԵԲ գլխավոր տնօրեն Օլիվիե Դեկամպը, Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածքում ՎԶԵԲ տնօրեն Փոլ-Անրի Ֆորեստյերը:ՙ
Մարտի 7-ին պատվիրակության ներկայացուցիչները ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի ներկայությամբ տեղի ԶԼՄ-ների համար համատեղ մամուլի ասուլիս կհրավիրեն:

High-ranking representatives of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) will visit Armenia to get an update on Armenian economy and expected role that EBRD can play in the country.
According to the bank’s press service, the visit will take place in the context of the forthcoming EBRD Country Strategy for Armenia within 2012-2015. The priorities of the new Country Strategy for Armenia are expected to include strengthening the country’s financial sector and supporting the development of the private sector, including support for small and medium-sized businesses in Armenia.
The EBRD delegation includes EBRD Managing Director for Turkey, Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia Olivier Descamps and Paul-Henri Forestier, the EBRD Director for Caucasus, Moldova & Belarus.
The delegation members, as well as head of EBRD Yerevan Office Valeriu Razlog will meet the local journalists on March 7.