Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակում անհրաժեշտ օրենսդիր դաշտը դեռևս լիովին պատրաստ չէ, ուստի երկրում դեռևս գրանցված չեն մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամներ: Նման կարծիք PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «կենսաթոշակային և աշխատանքի շուկայի բարեփոխումների ծրագրի» տնօրեն Ռոզա Կիապպեն: «Նոր կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը շատ բարդ գործընթաց է, սակայն Հայաստանը ներդնում է առավելագույն ջանքեր երկրում դրանք իրականացնելու համար»,-ընդգծել է նա: Նա կարևորել է «Կենսաթոշակային համակարգի մասին տեղեկատվական կենտրոնի» աշխատանքը, որն ուղղված է ոլորտում փոփոխությունների մասին հասարակության տեղեկացվածությանը:
Ռոզա Կիապպեն նաև հավելել է, որ բարեփոխումներում ներգրավված բոլոր պետական կառույցների և միջազգային խորհրդատուների համալիր աշխատանքն այս փուլում ուղղված է օրենսդրության լրամշակմանը կենսաթոշակային համակարգը օպտիմալ վիճակի հասցնելու համար:
Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ կենսաթոշակային համակարգի ներդրումը ձգձգվում է, քանի որ ՀՀ ՊԵԿ-ում լիարժեքորեն չի գործում անհատական թոշակային հաշվեհամարների հաշվառման համակարգը: Մասնագետների կարծիքով այս էլեմենտը համարվում է կենսաթոշակային բարեփոխումների, այսպես կոչված «սիրտը» և ավարտին կհասցվի 2013թ:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ)` «Կենսաթոշակային և աշխատաշուկայի բարեփոխումների ծրագիրը»`«Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի և ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի հետ համատեղ նախաձեռնել են դասախոսությունների շարք ՀայաստանիՀանրապետության բուհերի ուսանողների համար:

6 Март 2012 - 11:04 AMT
Необходимое законодательное поле в рамках реализуемых в Армении пенсионных реформ еще не полностью готово, поэтому в стране еще не зарегистрированы частные пенсионные фонды. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказала директор «Программы пенсионных реформ и рынка труда» Международного агентства развития США (USAID/PALM) Роза Киаппе. «Внедрение новой пенсионной системы – очень сложный процесс, но Армения прилагает максимум усилий для реализации в стране этих реформ», – подчеркнула она. Важным элементом, по мнению специалиста, является работа «Центра информирования о пенсионной системе», нацеленная на повышение информированности общества о проводимых в стране пенсионных реформах.
Роза Киаппе также добавила, что комплексная работа всех вовлеченных в реформы госструктур и международных консультантов на данном этапе нацелена на доработку законодательства для приведения всей пенсионной системы в оптимальное состояние.
В связи с этим она добавила, что сам процесс внедрения пенсионной системы затягивается, поскольку еще не полностью задействована система учета персональных пенсионных счетов в Государственной комиссии по доходам Армении. По мнению специалиста, этот элемент является как бы «сердцем» пенсионных реформ и будет завершен к 2013 году.
Международного агентства развития США в рамках «Программы пенсионных реформ и рынка труда» (USAID/PALM) при участии «Центра информирования о пенсионной системе» и фондовой биржа NASDAQ OMX Armenia организовали ряд лекций для студентов ВУЗов Армении.