Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, մարտի 7-ին բացելով կառավարության նիստը, կրկին անդրադարձել է գրքերի գների բարձրացմանը:
Դրա հետ կապված Տնտեսական մրցակցությանյ պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը, ում հանձնարարվել էր անցած նիստում պարզել իրավիճակը, ներկայացրել է այս շուկայում անցկացված հետազոտության արդյունքները: Պարզվել է, որ գրքերի գների բարձրացումը մի շարք տնտեսավորղ սուբյեկտների կողմից հարկադրման դրույթների սխալ ընկալման հետևանք էր: «Հայաստանի ֆինանսների նախարարության կողմից արդեն պաշտոնական պարզաբանում է տրվել այս հարցի վերաբերյալ»,- ասել է նա: ՏՄՊՊՀ ղեկավարը հավելել է, որ պաշտոնական պարզաբանումից հետո տնտեսվարող սուբյեկտները համապատասխան փոփոխություններ կկատարեն իրենց հաշվառման կանոնակարգերի մեջ և առաջիկա օրերին կնվազեն այն գրքերի գները, որոնք բարձրացվել են:
Արտակ Շաբոյանը նաև կոչ է արել սպառողներին ուշադիր լինել, որպեսզի այդ գրքերի գները նվազեն, հակառակ դեպքում անպայման դիմել հակամենաշնորհային մարմին:

7 Март 2012 - 07:40 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая заседание правительства РА 7 марта, вновь обратился к проблеме повышения цен на книги.
В связи с этим глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян, которому было поручено на прошлом заседании разобраться с ситуацией, представил результаты проведенного исследования на этом рынке. Оказалось, что повышение цен на книги является следствием неправильного восприятия со стороны ряда хозсубъектов положений налогообложения. “Со стороны Минфина Армении уже дано официальное разъяснение по этому вопросу”, – сказал он. Глава Антимонопольного органа добавил, что после официального разъяснения хозсубъекты внесут соответствующие изменения в свои учетные регламенты и в ближайшие несколько дней цены, повышенные на ряд книг, будут понижены.
Артак Шабоян также призвал потребителей быть внимательными к тому, чтобы цены на эти книги понизились, в противном случае обязательно обратиться в Антимонопольный орган.