Վաշինգտոնը նախապատրաստում է օրինագիծ, որի ընդունման դեպքում ԱՄՆ-ում հաշիվներ ունեցող արտասահմանյան բանկերը ստիպված կլինեն զեկուցել իրանական ֆինանսական կառույցների հետ գործողությունների մասին, հայտարարել են կոնգրեսում:
«Մենք կասկածներ ունենք, որ եվրոպական և ասիական բանկերը թաքցնում են իրենց տրանզակցիաները, որոնք պատժամիջոցների կողմնակից են և արդյունքում, և չունեն համապատասխան ինֆորմացիա` այդ բանկերին պատժելու համար»,-անանունության հիման վրա հայտարարել է կոնգրեսի անդամի օգնականը:
Համաձայն օրինագծի, արտասահմանյան բանկերը, որոնք հաշիվներ ունեն ԱՄՆ-ում, ստիպված են լիելու զեկուցել Իրանի հետ ցանկացած օպերացիաների մասին: Խոսքը ոչ միայն բանկային, այլ նաև ցանկացած ծառայությունների մասին է:

Вашингтон готовит законопроект, который в случае принятия обяжет иностранные банки, имеющие счета в США, докладывать в казначейство страны об операциях с иранскими финансовыми структурами, заявили в конгрессе.
"У нас есть подозрение, что европейские и азиатские банки скрывают свои транзакции, которые заходят в область санкций, и вследствие этого казначейство не располагает необходимой информацией, чтобы наказывать эти банки", – заявил помощник члена конгресса на условиях анонимности.
Согласно готовящемуся законопроекту, иностранные банки, имеющие счет в США, будут обязаны докладывать напрямую в министерство финансов США о любых операциях с иранскими банками и компаниями. Речь идет не только о банковских операциях, но также и о предоставлении любых услуг.