«ՀԿԵ» ՓԲԸ ներկայացուցիչը մասնակցեց Բելառուսում կայացած Համագործակից երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի ուղևորափոխադրումների տնտեսության հարցերով հանձնաժողովի նիստին:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետի տեղակալ Սամվել Ղալեչյանը մասնակցեց փետրվարի 29 – մարտի 2 Բելառուսի Բարանովիչի քաղաքում կայացած Համագործակից երկրների Երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի ուղևորափոխադրումների տնտեսության հարցերով հանձնաժողովի նիստին: Այս մասին հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Բացի Հայաստանի ներկայացուցչից նիստի աշխատանքներին մասնակցում էին նաև Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Թաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Ուկրաինայի, Լիտվայի, Լատվիայի, Էստոնիայի, Երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի տնօրինության պատվիրակները:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները, մասնավորապես, քննարկեցին միջազգային հաղորդակցությունում գործող գնացքների ուղեկցորդների հրահանգների նախագիծը, ուղիղ միջազգային երկաթուղային հաղորդակցության կառավարման կարգը:
Մասնակիցները հատուկ ուշադրություն էին դարձրել միջազգային ուղևորափոխադրումների ծավալների հարցին: Համաձայն հանձնաժողովի ունեցած տեղեկատվությանը, միջազգային ուղևորափոխադրումների ծավալների նվազման ընդհանուր ֆոնի վրա՝ 2011 թվականին Լատվիայում, Հայատանում և Ուզբեկստանում այդ ծավալները 4,2%, 11,1% և22,6% համապատասխանաբար գերազանցեցին 2010 թվականի ցուցանիշները:
Երկաթուղի նոր ուղևորներին ներգրավվելու նպատակով հանձնաժողովի անդամները որոշեցին շարունակել զեղչեր կիրառել ուղևորների խմբերի և անհատների համար, ենթակառուցվածքի շահագործման հետ կապված ծախսերի կրճատման աշխատանքները, ընդլայնել տոմսերի վաճառքը համացանցի օգնությամբ, ինչպես նաև բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների որակը:

Заместитель начальника Дирекции пассажирских перевозок ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Самвел Галечян принял участие в работе комиссии по пассажирскому хозяйству Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества, которое состоялось 29 февраля – 2 марта в белорусских Барановичах.
Помимо представителя Армении в работе Комиссии приняли участие делегаты железнодорожных администраций Белоруссии, Азербайджана, Казахстана, Киргизии, Молдовы, России, Таджикистана, Узбекистана, Украины, Латвии, Литвы, Эстонии.
Во время заседания члены Комиссии, в частности, обсудили проект Инструкции для проводников пассажирских поездов международного сообщения, рассмотрели проект Порядка управления маршрутами прямого международного пассажирского железнодорожного сообщения.
Особо участники заседания остановились на вопросе объемов перевозок пассажиров в международном сообщении. Согласно данным комиссии, на фоне снижения объемов пассажирских перевозок в 2011 году, в Латвии, Армении и Узбекистане эти показатели превысили уровень 2010 года на 4,2%, 11,1% и 22,6% соответственно.
С целью привлечения пассажиров на железную дорогу члены комиссии решили продолжить работу по применению системы скидок для организованных групп и индивидуальных пассажиров, возможному снижению расходов, связанных с уменьшением платы за пользование инфраструктурой и платы за тягу, расширению практики продажи проездных документов через Интернет, повышению качества предоставляемых услуг.