ՀՀ կառավարությունը մարտի 7-ի նիստում մերժել է պատգամավոր Ռուզան Առաքելյանի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված`«Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: Նախագծով առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ և բարձր լեռնային բնակավայրերում տնտեսական գործունեության արդյունքում ստացած եկամուտների մասով սահմանել շահութահարկի գումարի նվազեցման արտոնություն` առաջին հինգ տարիների համար 100 տոկոսի, իսկ հետագա հինգ տարիների համար` 50 տոկոսի չափով:
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, նման հարկային արտոնությունները կստեղծեն հարկումից խուսափելու լուրջ հնարավորություններ;

7 Март 2012 - 11:07 AMT
Правительство Армении на заседании 7 марта отклонило законодательную инициативу депутата НС РА Рузанны Аракелян по внесению дополнений в закон «О налоге на прибыль». Предлагаемые изменения предусматривают применение льготного налогообложения от получаемого дохода в рамках экономической деятельности в отдаленных и высокогорных областях Армении снизить уплату налога на прибыль в первые 5 лет до 100%, а в последующие 5 лет – до 50%.
Как сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян, такие налоговые льготы могут создать серьезные опасения для уклонения от налогообложения.