Հայաստանի կառավարությունը վերջին տարիների ընթացքում շատ ջանքեր է գործադրել` ներդրումային մթնոլորտը բարելավելու համար, կարծում է Թուրքիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի տարածքում ՎԶԵԲ գլխավոր տնօրեն Օլիվիե Դեկամպը:
Այս առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ 2011թ ՎԶԵԲ Հայաստանում իրականացրել է մոտ 21 ծրագիր, որոնց ընդհանուր գումարը 125 մլն դոլար է: «Բանկը մասնավոր հատվածում խոշորագույն ինստիտուցիոնալ ներդրող է և մեր ներդրումները տարեց տարի աճում է»,-ընդգծել է նա մարտի 7-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում: Ըստ նրա, ներդրումներին նպաստում է երկրի բարենպաստ ներդրումային կլիման, մասնավորապես` լավ օրենսդիր, հարկային և անցակետային դաշտերը, հավասար մրցունակության պայմանները:
Ներդրումային մթնոլորտը բարելավելու համար գլխավոր տնօրենը առանձնացրել է Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի լիազորությունների ընդլայնումը:
Սակայն Դեկամպի խոսքով, սա դեռ բավական չէ և պետք է առաջ գնալ քայլ քայլի ետևից, և այստեղ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ` այս ուղղությամբ հետևողական քայլեր իրականացնելու համար:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները կայցելեն Հայաստան` երկրի տնտեսության և ՎԶԵԲ-ի սպասելիք դերի մասին թարմ ինֆորմացիա ստանալու համար:
Ինչպես հայտնել են բանկի մամուլի ծառայությունից, այցը կկայանա ՎԶԵԲ 2012-2015 ռազմավարության շրջանակներում, որում հաստատվում է բանկի անխախտ որոշումը` նպաստելու երկրի կայուն զարգացմանը, ֆինանսական սեգմենտի և մասնավոր սեկտորի ամրապնդմանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը:

7 Март 2012 - 14:01 AMT
Правительство Армении за последние годы приложило немало усилий для улучшения инвестиционного климата в стране, считает генеральный директор Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) по региону Турции, Восточной Европы, Кавказа и Средней Азии Оливье Декамп.
В связи с этим он напомнил, что в 2011 году EBRD реализовал в Армении порядка 21 программы на общую сумму в 125 млн долларов. «Банк является одним из крупнейших институциональных инвесторов в частном секторе, и наши инвестиции здесь растут из года в год», – подчеркнул он 7 марта на пресс-конференции в Ереване. По его мнению, росту инвестиций способствует улучшение инвестиционного климата в стране, в частности, хорошее законодательное поле, налоговое и таможенное администрирование, равные условия для конкуренции.
Среди шагов по улучшению инвестиционного климата генеральный директор выделил расширение полномочий Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении, упрощение процедур регистрации бизнеса в стране, а также защиту представителей малого и среднего бизнеса.
Однако, по словам Оливье Декампа, этого не достаточно, и надо идти вперед шаг за шагом, и здесь EBRD готов сотрудничать с правительством Армении для реализации последовательных шагов в этом направлении.
Высокопоставленные представители Европейского банка реконструкции и развития находятся в Армении 6-7 марта для получения свежей информации об экономике Армении и ожидаемой роли EBRD в стране. Визит проходит в контексте новой стратегии EBRD по Армении на 2012-2015 гг., в которой подтверждается неизменное намерение банка продолжать содействие стабильному развитию страны для усиления финансового сегмента и частного сектора, в том числе, для поддержки малого и среднего бизнеса.