Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղեցում: «Աշխարհում իրավիճակը չի թեթևանում, բայց չնայած նրան, որ Հայաստանն այժմ գտնվում է կայուն իրավիճակում, մենք ենթադրում ենք, որ ՀՆԱ աճը մի քիչ կդանդաղի»,- մարտի 7-ին ասել է Թուրքիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով ՎԶԵԲ գլխավոր տնօրեն Օլիվյե Դեկամպը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ տնտեսագետները 2012-ին կանխատեսում են Հայաստանի ՀՆԱ 3-տոկոսանոց աճ:
Ինչպես նշել է Դեկամպը, Հայաստանին հաջողվել է վերականգնվել անցած տնտեսական ճգնաժամից հետո և առողջացնել տնտեսությունը զգույշ դրամավարկային և ֆիսքալային քաղաքականության անցկացման հաշվին: «Դա թույլ է տվել ապահովել ՀՆԱ դրական աճ և գնաճի նվազում»,- հավելել է նա :

7 Март 2012 - 14:45 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) прогнозирует замедление темпов роста экономики Армении.
«Ситуация в мире легче не становится, но несмотря на то, что Армения сейчас находится в стабильной ситуации, мы предполагаем, что рост ВВП несколько замедлится», – сказал 7 марта генеральный директор EBRD по региону Турции, Восточной Европы, Кавказа и Средней Азии Оливье Декамп на пресс-конференции в Ереване. В связи с этим он добавил, что экономисты прогнозируют 3%-ный рост ВВП Армении в 2012 году.
Как отметил Оливье Декамп, Армении удалось восстановиться после прошлого экономического кризиса и оздоровить экономику за счет проведения осторожной денежно-кредитной и фискальной политики. «Это позволило обеспечить продолжительный рост ВВП и снижение инфляции», – добавил он.