Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Հայաստանի էներգետիկայի նախարարությունը մարտի 7-ին Երևանում «Հայաստանում կայուն էներգիայի ոլորտին ուղղված գործողությունների ծրագրի» վերաբերյալ փոխըմբռնման մասին հուշագիր են ստորագրել: Փաստաթուղթը ստորագրվել է բանկի` Թուրքիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի գծով գլխավոր տնօրեն Օլիվյե Դեկամպի` Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում, որի նպատակը Հայաստանի տնտեսության և երկրում ՎԶԵԲ դերի մասին թարմ տեղեկատվություն ստանալն է:
Ինչպես հայտնել են բանկի մամլո ծառայությունից, այցը կայացել է ՎԶԵԲ 2012-2015թթ. ռազմավարության շրջանակներում, որում հաստատվում է բանկի անխախտ որոշումը` նպաստելու երկրի կայուն զարգացմանը, ֆինանսական սեգմենտի և մասնավոր սեկտորի ամրապնդմանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը:
Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը, ստորագրված հուշագրի շրջանակներում երկու տարվա ընթացքում հայկական ընկերություններում, ինչպես նաև բնակելի ֆոնդերում հետագա ֆինանսավորման հատկացման նպատակով հնարավոր էներգախնայման գնահատման վերաբերյալ աշխատանքներ կիրականացվեն:

Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Министерство энергетики и природных ресурсов Армении 7 марта в Ереване подписали меморандум о взаимопонимании по «Программе действий, нацеленных на сферу стабильной энергетики Армении». Документ был подписан в рамках визита генерального директора по региону Турции, Восточной Европы, Кавказа и Средней Азии Оливье Декампа в Армению для получения свежей информации об экономике Армении и ожидаемой роли EBRD в стране.
Визит проходит в контексте новой стратегии EBRD по Армении на 2012-2015 гг., в которой подтверждается неизменное намерение банка продолжать содействие стабильному развитию страны для усиления финансового сегмента и частного сектора, в том числе, для поддержки малого и среднего бизнеса.
Как сообщил журналистам глава Ереванского офиса EBRD Валериу Разлог, в рамках подписанного меморандума в течение двух лет будут проделаны работы по оценке возможного энергосбережения в армянских компаниях, а также жилых фондах с целью предоставления дальнейшего финансирования.