Մարտի 12-ին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն և Զարգացման եվրասիական բանկը փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը 10 մլն դոլարի չափով ֆինանսավորելու համար վարկային համաձայնագիր են ստորագրել: Փաստաթուղթը Երևանում ստորագրել են «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը, իսկ ԶԵԱԲ կողմից` վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան:
«Մեր բանկը շարունակում է ակտիվորեն մշակել միջազգային հարաբերություններ, և այսօր մենք վարկային համաձայնագիր ենք ստորագրում ՓՄՁ ֆինանսավորման համար»,- ասել է Խանդկարյանը` հավելելով, որ աջակցությունը ՓՄՁ զարգացմանը բանկի համար առաջնահերթ ուղղություն է, և «ցանկացած տնտեսության զարգացման ողնաշարն է»:
Խանդկարյանը հաղորդել է նաև, որ դրանով «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» համագործակցությունը ԶԵԱԲ հետ չի ավարտվում, քանի որ բանկը ԶԵԱԲ հետ բանակցություններ է վարում նաև առևտրային ֆինանսավորման զարգացման վարկային գիծ բացելու, ինչպես նաև էներգախնայող նախագծերի վարկավորման ֆոնդեր ստանալու համար:
Դմիտրի Ժուրբան իր հերթին հավելել է, որ ԶԵԱԲ-ն ընդլայնում է իր համագործակցությունը Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի հետ. երկրում ԶԵԱԲ աշխատանքի մեկնարկից ի վեր այդ հատվածին 50 մլն դոլար է ուղղվել: «Ես երջանիկ եմ, որ շարժումը չի դադարում, և մենք շփման նորանոր կետեր ենք գտնում»,- ընդգծել է նա:

Areximbank-Gazprombank Group CJSC and the Eurasian Development Bank (EDB) signed a $10 million loan agreement on March 12 to finance small and medium enterprises.
The document was signed in Yerevan by general director of Areximbank-Gazprombank Group CJSC Armen Khandkaryan and EDB deputy chairman Dmitry Zhurba.
“Our bank continues to strengthen international ties, and today we are signing a loan agreement for SME financing,” Khandkaryan said adding that assistance to SME development is a priority for the bank and the “development spine for any economy”.
Head of the bank also informed that the cooperation between Areximbank-Gazprombank Group and EDB will not be limited to this agreement; the bank holds talks with EDB to launch a credit line for development of trade financing, as well as getting funding to credit energy-saving projects.
For his part, Zhurba said that EDB is expanding its cooperation with Armenia’s finance sector, with $50 million allocated to this field since its operation in the country. “I’m happy to see the process keeps going, and we find further points of contact,” he emphasized.