Զարգացման եվրասիական բանկը մեծ պլաններ ունի Հայաստանում, մարտի 12-ին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ԶԵԱԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան: «Մենք հուսով ենք, որ այս տարում մեզ կհաջողվի կրկնապատկել մեր պորտֆելը, սակայն, տեսնենք, թե որքանով դա թույլ կտան մեզ անել հանգամանքները»,-ասել է նա:
ԶԵԱԲ վարչության նախագահի տեղակալը հիշեցրել է, որ Հայաստանում գործունեություն ծավալելուց ի վեր երկրի ֆինանսական հատվածին հատկացվել է 54 մլն դոլար, շուրջ 30 մլն դոլարի ուղղակի վարկավորում է իրականացվել առևտրի ոլորտում և ևս 10 մլն դոլար՝ այսօր «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի հետ կնքած վարկային համաձայնագրի շրջանակներում, որի արդյունքում մոտ 100 մլն դոլար կհատկացվի ՓՄՁ-ների վարկավորման համար:

12 Март 2012 - 08:52 AMT
У Евразийского банка развития обширные планы по Армении, заявил в беседе с журналистами 12 марта в Ереване заместитель председателя правления ЕАБР Дмитрий Журба. “Мы надемся в течение этого года хотя бы удвоить наш портфель, но посмотрим, насколько обстоятельства позволят нам это сделать”, – сказал он.
В связи с этим представитель ЕАБР напомнил, что со дня работы банка в Армении было выдано 54 млн. долларов финансовому сектору республики, порядка 30 млн. долларов – прямое кредитование торговых предприятий и еще 10 млн. долларов в рамках подписанного сегодня кредитного соглашения с ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпромбанка” на кредитование МСБ – итого без малого 100 млн. долларов.