«Հարավկովկասյան երկաթուղի» երեկ այցելել էր «Յակուտիայի երկաթուղի» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Վասիլի Շիմոխինը: Ինչպես հայտնում է ՀԿԵ մամուլի ծառայությունը, ընկերության ղեկավարն այցելեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ ենթակառուցվածքի «Ախտորոշում» ճանապարհային կենտրոնը, ծանոթացել է գծի ախտորոշման տեխնոլոգիաներին, մասնագետների ուսուցանման ծրագրերին, ինչպես նաև ուսումնասիրել է նման հնարավորությունների գործարկումը Յակուտիայում: Ինչպես նշեց Վ.Շիմոխինը, ՀԿԵ-ն և Յակուտիայի երկաթուղին ունեն բազմաթիվ ընդհանուր գծեր: Մասնավորապես, երկու ընկերություններն էլ ընդգրկված են «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի դուստր-ձեռնարկությունների համակարգում, ունեն մոտավորապես նույն ուղևորա- և բեռնափոխադրումների ծավալներ:
«ՀԿԵ-ի առաջ ծառացած խնդիրները ակտուալ են նաև Ամուր-Յակուտական երկաթուղու համար», – ընդգծեց Յակուտիայի երկաթուղային ընկերության ղեկավարը:
«Յակուտիայի երկաթուղի» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենը նշեց նաև, որ հայ երկաթուղայիններին հետաքրքիր կլինի յակուտ գործընկերների աշխատանքի փորձը և կիրառվող տեխնոլոգիաները: Նման հետաքրքիր ոլորտներից Շիմոխինը նշեց շարժակազմի արդիականացման ծրագիրը: Նրա խոսքերով, Յակուտիայի երկաթուղին բավականին հաջող շահագործում է ամերիկյան «General Electric» ընկերության ջերմաքարշերը, ինչը թույլ է տալիս փոխադրման գործընթացն իրականացնել հաջող և սահուն:
Վ.Շիմոխինը տեղեկացրեց, որ «Յակուտիայի երկաթուղի» ընկերության կազմում գործում է Զարգացման ծառայությունը, որի իրավասության մեջ է մտնում իննովացիաների ուսումնասիրությունը և կիրառումը: Ընկերության ղեկավարի խոսքերով, մոտակա ժամանակ այդ ծառայության մասնագետները գործուղվելու է ՀԿԵ՝ Հայաստանում կիրառվող աշխատանքի տեխնոլոգիան ուսումնասիրելու նպատակով:
Վ.Շմոխինի այցի շրջանակներում, ՀԿԵ-ի և ՅԵ-ի ղեկավարներն այցելեցին Երևանի կենտրոնական երկաթուղային կայարանը, ծանոթացել են Հայաստանի կայարանային համալիրի զարգացմանը, անցկացրեցին համագործակցության հեռանկարներին նվիրված խորհրդակցություն:
«Յակուտիայի երկաթուղի» ԲԲԸ ղեկավարը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցին փոխանցեց Յակուտիայի նախագահ Եգոր Բորիսովի հուշանվերը, Յակուտիայի վարչապետ Գալինա Դանչիկովայի շնորհակալական նամակը: Հիշեցնենք, որ Վիկտոր Ռեբեցը որոշ ժամանակ հանդիսանում էր «Յակուտիայի երկաթուղի» ընկերության Տնօրենների խորհրդի անդամ:

Генеральный директор ОАО «Акционерная компания «Железная дорога Якутии» Василий Шимохин посетил накануне ЗАО «Южно-Кавказскую железную дорогу». В частности, как сообщает пресс-служба ЮКЖД, руководитель компании посетил Дорожный центр «Диагностика» инфраструктуры компании, ознакомился с технологией диагностики пути, системой обучения специалистов в данной сфере, изучил возможности их применения на Амуро-Якутской железнодорожной магистрали.
Как отметил В.Шимохин, ЮКЖД и ОАО АК «Железная дорога Якутии» имеют множество общих черт: обе компании входят в систему дочерних и зависимых обществ ОАО «РЖД», имеют практически равные объемы пассажирских и грузовых перевозок. «Стоящие перед ЮКЖД проблемы и задачи актуальны также и для Амуро-Якутской магистрали», – подчеркнул руководитель якутской железнодорожной компании.
Генеральный директор ОАО АК «ЖДЯ» отметил также, что армянским железнодорожникам будет интересен опыт и технологии якутских коллег. Среди подобных сфер Шимохин назвал, в частности, работу по обновлению подвижного состава. По словам руководителя компании, Амуро-Якутская магистраль достаточно успешно эксплуатирует тепловозы производства американской компании «General Electric», что позволяет осуществлять перевозочный процесс эффективно и бесперебойно.
Шимохин проинформировал, что в структуре ОАО АК «ЖДЯ» действует Служба развития, в компетенцию которой входит поиск и внедрение инноваций. По словам руководителя Компании, в ближайшее время специалисты данной Службы будут командированы на ЮКЖД для изучения технологий работы, применяемых в Армении.
В рамках визита Шимохина руководители ЮКЖД и ЖДЯ также посетили железнодорожный вокзал Еревана, ознакомились с процессом развития вокзального комплекса Армении, провели краткое совещание по вопросам взаимного сотрудничества.
Глава ОАО АК «Железная дорога Якутии» передал ранее входившему в состав Совета директоров Компании генеральному директору ЗАО «ЮКЖД» Виктору Ребцу подарок от президента Якутии Егора Борисова, благодарственное письмо от премьер-министра Якутии Галины Данчиковой.