ԶԵԱԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան իր կարծիքն է հայտնել Երևանի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի արդիականացման վերաբերյալ` կասկածելի անվանելով այս և բազմաթիվ այլ ռազմավարական ծրագրեր (ԱԷԿ նոր բլոկի կառուցումը, Իրան-Հայաստան երկաթուղու ծրագիրը):
«Ի՞նչ պետք է ծանր քիմիական արտադրություն ունենալ քաղաքի կենտրոնում»,-ասել է նա մարտի 12-ին Երևանում: Ընդ որում, նա հավելել է, որ Հայաստանի` այս նախագծի իրականացման համար ներկայացված հայտի բավարարման դեպքում, ԵվրԱզԷս-ի հակաճգնաժամային հիմնադրամից կտրամադրվեն 400 մլն դոլարի միջոցներ:

Заместитель председателя правления Евразийского банка развития Дмитрий Журба высказал свое личное мнение относительно модернизации химзавода «Наирит» в Ереване, назвав данный стратегический проект, как и многие другие (строительство нового атомного энергоблока, ж/д Иран-Армения), сомнительным.
«Зачем нужно иметь тяжелое химическое производство в центре города», – сказал он журналистам 12 марта в Ереване. При этом он добавил, что в случае одобрения заявки Армении на реализацию этого проекта, средства в размере 400 млн долларов будут выделены из антикризисного фонда ЕврАзЭс.