Մարտի 19-ից մինչև ապրիլի 19-ը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում անցնելու է անտոմս երթևեկող ուղևորների դեմ պայքարի միամսյակը:
Ուղևորների սպասարկման որակի բարելավվման նպատակով՝ նշվաց ժամանակահատվածում ՀԿԵ-ի բոլոր էլեկտրագնացքներում անցնելու են ամենօրյա ստուգումներ՝ անտոմս երթևեկության դեպքերի բացառման և երթևեկության ամբողջ գնի գանձման նպատակով:
Բացի այդ, ինչպես հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը, բարելավվելու է նաև կայարանների տարածքում տոմսերի վաճառքի կարգապահությունը, խստացվելու է հսկողությունը կառամատույցներում, անցնելու է ուղևորների հարցումը՝ սպասարկման մակարդակի և գնացքների չվացուցակի օպտիմալության գնահատման նպատակով: Ուղևորների առաջարկների և դիտողությունների հիման վրա կմշակվի ՀԿԵ սպասարկման որակի բարձրացման հատուկ ծրագիրը:
Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքի` ուղևորների անտոմս երթևեկելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի 3%-ից մինչև 10%-ի չափով:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը հավատարիմ է մնում ուղևորների սպասարկման, տեղական և միջազգային գնացքներում հարմարավետության մակարդակի բարելավվման իր քաղաքականությանը: Այս նպատակով իրականացվում են շարժակազմի թարմացման աշխատանքները, ընդլայնվում է մատուցվող ծառայությունների ցանկը, բարձրացվում է գնացքների արագությունը:

В течение месяца – с 19 марта по 19 апреля, во всех электропоездах «Южно-Кавказской железной дороге» будут проводиться ежедневные проверки на предмет недопущения безбилетного проезда и полноты взыскания провозной платы за проезд и перевозку ручной клади.
Кроме того, как сообщает пресс-служба компании, будет повышена дисциплина по продаже билетов на станциях и непосредственно в электропоездах, усилен билетный контроль на перронах, проведен опрос пассажиров с целью оценки качества обслуживания в электропоездах и на вокзалах, удовлетворенности графиком движения электричек. С учетом собранных замечаний и предложений пассажиров будет разработана программа мероприятий по повышению качества обслуживания на ЮКЖД.
Согласно Кодексу об административных правонарушениях Республики Армения, штраф за безбилетный проезд по железной дороге колеблется в размере от 3% до 10% от минимальной заработной платы.
ЗАО «ЮКЖД» придерживается своей политики последовательного повышения качества обслуживания пассажиров, уровня комфорта в поездах местного и международного сообщения. С данной целью на железной дороге проводится обновление подвижного состава, расширяется перечень предоставляемых услуг, повышается скорость движения поездов.