«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը» շուկա է ներմուծել նոր` քարտային զեղծարարություններից ապահովագրության ծառայությունը, որը կոչված է բանկոմատային և ՄաստերՔարտ միջազգային քարտային ծառայություններից օգտվող հաճախորդներին զերծ պահել մի շարք ռիսկերից:
Առաջարկվող ապահովագրությունը ենթադրում է կեղծված, գողացված և կորած քարտերով իրականացված, ինչպես նաև հաճախորդի կողմից չարտոնված նմանատիպ մի շարք այլ գործարքների հետևանքով առաջացած վնասների հատուցում:
«Բանկոմատային և կրեդիտ քարտերի կիրառումը չափազանց լայն տարածում է ստացել հաճախորդների շրջանում, սակայն քարտերի օգտագործման ծավալների աճի հետ մեկտեղ ավելանում են նաև զեղծարարությունների դեպքերը, մասնավորապես` տուժում են արտերկրում բանկային գործարքներ իրականացնող հաճախորդները: Սա է պատճառը, որ մենք ներմուծում ենք քարտային ապահովագրությունը` պաշտպանելով հաճախորդներին նման ռիսկերից», – այս կապակցությամբ նշել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
2011 թվականին Բանկը թողարկել է 17800 բանկոմատային և 2400 վարկային ու վճարային քարտ` 38 տոկոսով ավելի, քան 2010 թվականին: Հավելենք, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» քարտերով իրականացված գործարքների ծավալը 2011 թվականին կազմել է 21 միլիարդ ՀՀ դրամ` բանկոմատային, և 61 միլիարդ ՀՀ դրամ` վարկային և վճարային քարտերի համար:

ЗАО «HSBC Банк Армения» внедрил на рынке новую услугу по страхованию карт от мошенничества, которая призвана оградить клиентов банка, пользующихся банкоматами и услугами международной карточной системы MasterCard, от ряда рисков.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, новая услуга, в частности, предусматривает возмещение ущерба, который возник в результате операций посредством подделанных, украденных и потерянных карт, а также аналогичных сделок, несанкционированных клиентом.
«Использование кредитных и банкоматных карт широко распространено среди клиентов, однако наряду с увеличением объемов растут также случаи мошенничества, в результате которых потери несут, в частности, клиенты, осуществляющие банковские операции за рубежом. По этой причине мы внедряем страхование карт для защиты клиентов от подобных рисков», – сказала генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банка Армения» Астрид Клиффорд,
В 2011 году HSBC Банк Армения выпустил 17800 банкоматных и 2400 кредитных и платежных карт, что на 38% больше в сравнении с 2010 годом. Объем сделок, совершенных по банкоматным картам HSBC Банка Армения в 2011 году, составил 21 млрд. драмов, а по кредитным и платежным картам – 61 млрд. драмов.