«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը» շուկա է ներմուծել նոր` քարտային զեղծարարություններից ապահովագրության ծառայությունը, որը կոչված է բանկոմատային և ՄաստերՔարտ միջազգային քարտային ծառայություններից օգտվող հաճախորդներին զերծ պահել մի շարք ռիսկերից:
Առաջարկվող ապահովագրությունը ենթադրում է կեղծված, գողացված և կորած քարտերով իրականացված, ինչպես նաև հաճախորդի կողմից չարտոնված նմանատիպ մի շարք այլ գործարքների հետևանքով առաջացած վնասների հատուցում:
«Բանկոմատային և կրեդիտ քարտերի կիրառումը չափազանց լայն տարածում է ստացել հաճախորդների շրջանում, սակայն քարտերի օգտագործման ծավալների աճի հետ մեկտեղ ավելանում են նաև զեղծարարությունների դեպքերը, մասնավորապես` տուժում են արտերկրում բանկային գործարքներ իրականացնող հաճախորդները: Սա է պատճառը, որ մենք ներմուծում ենք քարտային ապահովագրությունը` պաշտպանելով հաճախորդներին նման ռիսկերից», – այս կապակցությամբ նշել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» Գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
2011 թվականին Բանկը թողարկել է 17800 բանկոմատային և 2400 վարկային ու վճարային քարտ` 38 տոկոսով ավելի, քան 2010 թվականին: Հավելենք, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի» քարտերով իրականացված գործարքների ծավալը 2011 թվականին կազմել է 21 միլիարդ ՀՀ դրամ` բանկոմատային, և 61 միլիարդ ՀՀ դրամ` վարկային և վճարային քարտերի համար:

HSBC Bank Armenia cjsc introduced a new card insurance service to the market. The service is aimed at protecting ATM and MasterCard international card users from certain risks, the Bank said in a press release.
Card Insurance covers losses that occur as a result of cards being lost, stolen or skimmed and subsequently being used for transactions not authorised by the customer.
“The usage of ATM and credit cards is very widespread and provides great convenience to customers, but as usage has increased so has the incidence of fraud, particularly for customers travelling outside Armenia. For this reason we decided to introduce card insurance, so that customers can protect themselves from such risks,” HSBC Bank Armenia Chief Executive Officer Astrid Clifford said.
In 2011 HSBC Bank Armenia cjsc has issued 17800 ATM and 2400 credit and payment cards, an increase of 38% compared with 2010. Utilisation volume of ATM and credit card in 2011 were AMD21 billion and AMD61billion respectively.