Հայաստանում սարսափելի թանկ օդանավակայան է և դա միակ պատճառն է, թե ինչու հայությունը չի այցելում Հայաստան, գտնում է ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Նա անընդունելի է համարում, որ Երևանից Մոսկվա մեկնելու համար 550 դոլար է հարկավոր:
«Երկու մենաշնորհատեր իրար դեմ են ելել ու չգիտես, թե ով է ճիշտ: Այդ ընկերությունների հաստատած գներն անընդունելի են»,-ասել է նա մարտի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով «Զվարթնոց» օդանավակայանի ու ազգային ավիափոխադրող «Արմավիայի» միջև ստեղծված իրավիճակը, որոնք չեն կարողանում պայմանավորվել հաշվարկային սակագների մասին: Ըստ նրա, այդ տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկը՝ «Արմավիան», չգիտես ինչու, մենաշնորհ ունի որպես ազգային ավիափոխադրող, մյուս կողմից մենաշնորհ ունի նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանը, որը 8-9 անգամ բարձրացրել է գները:
Ինչպես նշել է Հրանտ Բագրատյանը, եթե այդ երկու սուբյեկտները մենաշնորհ չունենային, կշահեր ավիացիան ընդհանուր առմամբ, և կաշխատեր «Էրեբունի» օդանավակայանը: «Էրեբունիից թռիչքներ չեն կատարվում, քանի որ «Զվարթնոցը» դեմ կլիներ դրան»,-հավելել է նա: Ընդ որում, նա չբացառեց «Արմավիայի» սնանկության հնարավորությունը:

14 Март 2012 - 09:17 AMT
Грант Багратян никак не может понять, кто же из монополистов прав – аэропорт «Звартноц» или авиакомпания «Армавиа»
В Армении – ужасно дорогой аэропорт, и это является единственной причиной того, что Диаспора не будит в республику, считает член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), экс-премьер Армении Грант Багратян. При этом он считает не приемлемым то, что из Еревана в Москву приходиться летать за 550 долларов «Два монополиста столкнулись друг с другом, и не знаешь, кто прав. Установленные цены, со стороны этих компаний не приемлемы», – сказал он 14 марта на пресс-конференции в Ереване, комментируя ситуацию, сложившуюся между аэропортом «Звартноц» и национальным авиаперевозчиком «Армавиа», которые не могут договориться о расчетных тарифах. По его словам, один их этих хозсубъектов – авиакомпания «Армавия», не понятно почему, в качестве национального авиаперевозчика, – монополист, с другой стороны – аэропорт «Звартноц», который в 8-9 раз поднял свои цены.
Как отметил Грант Багратян в случае отсутствия монополии у этих двух субъектов, выиграла бы авиация в целом, и работал бы аэропорт в Эребуни. «Из аэропорта в Эребуни не летают, потому что «Зватноц» выступил бы против этого», – добавил он. При этом экс-премьер Армении не исключил возможность банкротства авиакомпании «Армавиа».