Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) անդամ, Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն առաջարկում է մենատերերից խլել նրանց շահույթի 95 տոկոսը՝ անբարեխիղճ մրցակցությունը պատժելու համար: «Անբարեխիղճ մրցակցության համար տուգանքը հասնում է ընդամենը 300 մլրդ դրամի: Պետք է այդ շահույթին ամբողջությամբ տիրել, որն առաջացել է մենաշնորհային գործունեության արդյունքում»,- ասել է նա Երևանում մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով ՏՄՊՊՀ այսօրվա որոշումը բենզինի շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող «Սիթի Փեթրոլ Գրուփ» ընկերությանը 100 մլն դրամով տուգանելու մասին:
Նրա խոսքով, այս դեպքում մենատերերն ուղղակի կսնանկանան և ստիպված կլինեն դուրս գալ շուկայից: Հրանտ Բագրատյանն անընդունելի է համարում, որ Սամվել Ալեքսանյանի «Նատալի Ֆարմ» ընկերությունը դեղերի շուկայում նման տեմպերով է աճել: «Սամվել Ալեքսանյանն այն գործարար չէ, որ կկերակրի այս երկիրը, պետք է դադարեցնել դա»,- ասել է նա և հավելել, որ նրա կողմից ստեղծված բիզնեսն աշխատում է մրցակցությունից դուրս, որի հաշվին Հայաստանում դեղերը երեք անգամ ավելի թանկ են, քան Եվրոպայում:

Член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), экс-премьер Армении Грант Багратян предлагает отобрать у монополистов 95% их прибыли, чтобы наказать за недобросовестную конкуренцию. «Штраф за нарушение добросовестной конкуренции на рынке достигает всего 300 млн. драмов, люди спокойно его выплачивают и получают прибыль вплоть до 300 млрд. драмов. Надо завладеть это прибылью полностью, которая образовалась в результате монопольной деятельности», – заявил он на пресс-конференции в Ереване, комментируя сегодняшнее решение Государственной комиссии по защите экономической конкуренции оштрафовать занимающую доминирующее положение на рынке бензина компанию «Сити Петрол Груп» на 100 млн. драмов.
В этом случае, как заверил экс-премьер Армении, монополист просто обанкротиться и будет вынужден выйти с рынка.
Грант Багратян считает недопустимым, чтобы доля бизнеса Самвела Алексанян на рынке лекарств «Натали Фарм» росла такими темпами. «Самвел Алексанян – не тот бизнесмен, который прокормит эту страну, надо это прекратить», – подчеркнул он, добавив, что созданный им бизнес работает вне конкуренции, за счет чего лекарства в Армении стоят в три раза дороже, чем в Европе.