Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը Սպառողների իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային օրը՝ մարտի 15-ին արձանագրել է, որ հայ սպառողները սկսել են ավելի շատ վստահել ֆինանսական հաշտարարին: Ըստ նրա, եթե 2009թ. գրասենյակը 388 բողոք է ստացել, 2010-ին՝ 642 բողոք, ապա 2011-ին՝ 803, իսկ 2012թ. երկու ամսում՝ արդեն 200: «Դա նշանակում է, որ հաճախորդներն այսօր հասկանում են, որ դիմելով մեզ և ոչ մի կոպեկ չծախսելով, նրանք կարող են պաշտպանել իրենց շահերը»,-ասել է նա մամլո ասուլիսում:
Ինչպես հայտնել է Փիրուզ Սարգսյանը, 2011թ. արդյունքներով գործերի մոտ 70 տոկոսը լուծվել է հաճախորդի օգտին, իսկ փոխհատուցումների քանակը կազմել է 58 մլն դրամ՝ 2010թ. 29 մլն և 2009թ. 26 մլն դիմաց:

Руководитель офиса примирителя финансовой системы Армении Пируз Саргсян во Всемирный день защиты прав потребителей – 15 марта констатирует, что армянские потребители стали больше доверять финомбудсмену. По ее словам, если в 2009 году в офис поступило 388 жалоб, в 2010 году – 642 жалобы, то в 2011 году их число составило 803, а вот по итогам двух месяцев 2012 года число поступивших в офиса финомбудсмено жалоб от граждан в отношении финансовых организаций уже достигло 200. «Это означает, что сегодня клиенты понимают, что, обращаясь к нам и не тратя при этом ни копейки, они смогут защитить свои права», – подчеркнула она на пресс-конференции в Ереване.
Как сообщила Пируз Саргсян, по итогам 2011 года порядка 70% дел было решено в пользу клиентов, а вот размер возмещений клиентам в результате разрешенных дел в прошлом году составил 58 млн. драмов по сравнению с 29 млн. драмов в 2010 году и 26 млн. драмов в 2009 году.