2011թ աճել է բողոքների թիվը, որոնք ուղղվել են Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի համակարգին`Հայաստանի բանկերի համեմատությամբ: Այս մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը:
Ըստ նրա, նախորդ տարվա գրասենյակին ուղղված բանկերի նկատմամբ բողոքների թիվը կազմել է 62, ընդ որում, 23 բողոքներ վերաբերում էին վարկային գործարքներին, 25-ը` բանկային քարտերին, 11-ը` ավանդներին:
Ինչ վերաբերում է ապահովագրական ընկերությունների վերաբերյալ գրասենյակին ուղղված բողոքներին, ապա դրանց ընդհանուր քանակը 68 է: Բողոքները մեծ մասամբ վերաբերում են ԱՊՊԱ-ին` 39, ԿԱՍԿՈ-ին` 13, բժշկական ապահովագրությանը` 10, զբոսաշրջային` 2, դժբախտ պատահարների` 2 և 2 բողոք` կապված ունեցվածքի ապահովագրության հետ:

В 2011 году возросло число жалоб, поступивших в офис примирителя финансовой системы Армении в отношении страховых компаний по сравнению с жалобами в отношении банков. Об этом 15 марта на пресс-конференции в Ереване сообщила руководитель офиса примирителя финансовой системы Армении Пируз Саргсян.
По ее словам, в прошлом году число письменных жалоб, поступивших в офис финомбудсмена в отношении банков, составило 62, при этом, 23 жалобы касались кредитных сделок, 25 жалоб – сделок по банковским картам, 11 – сделок по вкладам.
Что же касается жалоб, поступивших в офис в отношении страховых компаний в общей сложности 68, то здесь, безусловно, превалируют письменные жалобы, связанные с ОСАГО – 39, КАСКО – 13, медстрахования -10, туристических – 2, несчастных случаев – 2, и 2 жалобы, связанные со страхованием имущества.