«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն ու «Արմավիա» ավիաընկերությունը համաձայնության են եկել և ստորագրել են համաձայնագիր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեն՝ նշելով, որ վերջին 4 օրերի ընթացքում իրենք հանդիպել են «Արմավիայի» ու ՀՀ վարչապետի կողմից ստեղծված աշխատանքային խմբի հետ, փորձել են ստեղծված իրավիճակից փոխշահավետ ելք գտնել:
«Վեջին օրերի ընթացքում մենք շատ մեկնաբանություններ ենք լսել այս իրադարձության վերաբերյալ, բայց գերադասել ենք ոչ մի մեկնաբանություն չանել մինչև համաձայնության գալը»,- ասաց նա:
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը նշեց, որ այսօր ստորագրված համաձայնագրով «Արմավիայի» բոլոր պահանջները կատարված են. «Մենք ակնկալում ենք, որ պարտքի սահմանված ժամանակացույցը կպահպանվի»:
Օդանավակայանի իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանը նշեց, որ խոսքը 6 ամսվա պարտքի մասին է, որը կազմում է 5 մլն 300 հազար դոլար. «Մենք ակնկալում ենք, որ մինչև սեպտեմբեր այս պարտքը կմարվի: Մեր կողմից սահմանվել են հատուկ սակագներ, որը և պահանջում էր «Արմավիան»: Մեր ընկերության համար անընդունելի է այսքան մեծ պարտք ունենալը, և մեզ համար առաջնային էր այդ գումարները ստանալը»: Նա նաև նշեց, որ «Արմավիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչներն իրենց խոստացել են մշակել ու ներկայացնել ընկերության նոր ռազմավարությունը, որը թույլ կտա հնարավորինս շուտ մարել պարտքը:
Օդանավակայանի կողմից սահմանված նոր սակագները կգործեն առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում: Պարտքի մարման առաջին վճարումը համաձայնագրով սահմանված է մարտի 31-ին:
Մարտի 6-ին «Արմավիա» ավիաընկերությունը գործադուլ էր հայտարարել: Ընկերությունից հայտնում էին, որ գործադուլը պայմանավորված էր Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր գնային քաղաքականությամբ, ըստ որի սպասարկման գները բարձրացել են: Գործադուլը հայտարարելուց մի քանի ժամ անց ընկերությունը վերսկսել էր աշխատանքը: Զուգահեռ ընթանում էին բանակցություններ ավիաընկերության, օդանավակայանի և Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության միջև: «Արմավիա» ավիաընկերության ներկայացուցիչները նաև չէին բացառում ընկերությունը սնանկ հայտարարելու հավանականությունը, եթե «Զվարթնոցը» զիջումների չգնար:

Armenia International Airports CJSC and Armavia Air Company have reached an agreement by signing a contract.
Armenia International Airports CEO Marcelo Vende told the journalists on March 15 that they had meetings during the past 4 days with the working group set up by Armavia and the Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, in an attempt to find a mutually beneficial solution to this problem.
“There have been many rumors over this dispute during the recent days; we decided to make no comment until an agreement is reached,” Vende said.
Deputy manager of Armenia International Airports CJSC Andranik Shkhyan informed that the March 15 agreement meets all demands put forward by Armavia. “We expect the schedule for debt payment to be maintained,” he said.
Legal adviser of the Armenia International Airports Armen Ter-Tachatyan noted that the debt totaling to USD 5 mln 300 thous has accumulated during 6 months. “We expect the debt to be paid off by September. We’ve set special tariffs, as Armavia demanded. Our company deems such huge debt unacceptable, and getting this money back is a priority for us,” he said.
Armavia representatives pledged to devise and submit the company’s new strategy which will enable them paying off the debt as soon as possible.
The new rates set by the airport will operate during the coming year. According to the agreement, the first instalment is due March 31.