Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությանն առընթեր սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի կողմից տուգանված տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք կաթնամթերք են արտադրում, լիովին կատարել են խախտումները վերացնելուն ուղղված իրենց վրա վերցրած պարտավորությունները:
Հանձնաժողովը որոշել է 50 մլն դրամով տուգանել «Աշտարակ կաթ» ընկերությանը, 20 մլն դրամով «Դուստր Մարիաննա» ընկերությանը և 5 մլն դրամով «Անի» ընկերությանը՝ կաթնամթերքի արտադրության մեջ բուսական, մասնավորապես, կոկոսի յուղ օգտագործելու համար: Տուգանքը առավելագույն չափի է և կազմում է ընկերության նախորդ տարվա եկամուտի 1 տոկոսը: Նշված ընկերությունները նաև օգտագործել են կաթի փոշի կաթի, կաթնաշոռի, թթվասերի ու մածունի արտադրության համար՝ չնշելով դա մակնշման մեջ:
Նրա խոսքով, ՏՄՊՊՀ կողմից անբարեխիղճ տնտեսավարող սուբյեկտների նկատմամբ որոշում կայացնելուց հետո նրա գլխավորած կառույցը մանրամասն ծանոթացել է գործի հետ և կատարել այդ ընկերությունների կաթնամթերքի լաբորատոր փորձաքննություն: «Բացահայտված խախտումներից հետո խախտումներ չեն եղել»,- ասել է նա: Բախչագուլյանը հավելել է, որ տվյալ պահին ծառայության պարտականությունների մեջ մտնում է խախտումներ բացահայտելը, որոնք կապված են սննդամթերքի անվտանգության, այլ ոչ թե նրանց որակական կազմի հետ: Դա, մասնավորապես, վերաբերվում է սուրճի շուկայում տնտեսվարող սուբյեկտների խախտումներին, որտեղ ՏՄՊՊՀ-ը նկատել է ցորեն, գարի, կաղին, որոնք վտանգ են ներկայացնում առողջության համար:
Կառույցի պետը հաղորդել է, որ առաջիկայում սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության ուշադրության կենտրոնում կլինի թեյը, քանի որ սպառողներից բողոքներ են ստացվել, որոնք վերաբերվում են թեյի փաթեթների իրացմանը:

15 Март 2012 - 12:53 AMT
Начальник Государственной службы безопасности продуктов питания при министерстве сельского хозяйства Армении Абрам Бахчагулян заверил, оштрафованные Антимонопольным органом Армении хозсубъекты, производящие молочную продукцию, полностью выполнили взятые на себя обязательства по устранению нарушений. Антимонопольный орган Армении 16 декабря 2011 года вынес решение оштрафовать компанию «Аштарак Кат» на 50 млн драмов, компанию «Дустр Марианна» – на 20 млн драмов и «Ани» – на 5 млн драмов за использование растительных масел, преимущественно, кокосового, при производстве молочной продукции. Компании использовали растительные масла вместо масел животного происхождения при изготовлении сметаны, творога, мацони, что обходилось им примерно в 2,5 раза дешевле. Более того, эти компании также использовали сухой молочный порошок для производства молока, творога, сметаны и мацони, о чем не было заявлено на упаковке.
По его словам, после вынесения решения в отношении недобросовестных хозсубъектов со стороны ГКЗЭК, возглавляемая им структура подробно ознакомилась с делом и провела лабораторную экспертизу образцов молочной продукции в процессе производства в этих компаниях. «Нарушений после выявленных нарушений не было выявлено», – подчеркнул он.
В связи с этим Абрам Бахчагулян добавил, что на данный момент в обязанности Госструктуры входит выявление нарушений, связанных с безопасностью продуктов питания, а не с их качественным составом. Это, в частности, касается нарушений хозсуюбъектов на рынке кофе, где ГКЗЭК обнаружил побочные примеси – пшеницу, ячмень, желуди, которые не представляют опасность для здоровья.
Начальник структуры также сообщил, что в ближайшее время в центре внимания Государственной службы безопасности продуктов питания будет чай, поскольку от потребителей поступают жалобы, касающиеся реализации чайных пакетиков.