(?) Երբ այցելում եք արաբական երկրներ փոխադարձ ճանաչողական և գործարար այցերի շրջանակներում, ԶՀԳ-ն ինչպիսի՞ տեղեկատվություն է տրամադրում պոտենցիալ գործընկերներին և ներդրողներին:
(!)Գործընկերներին կարելի է բաժանել երկու կարգի՝ առևտրային ընկերություններ, որոնք իրենց հերթին գործընկերներ են որոնում ինչ-որ արտադրանք գնելու կամ վաճառելու առումով: Երկրորդ կարգն արդեն ավելի շատ շահագրգռված է նոր բիզնես-հնարավորություններ որոնելու և գտնելու մեջ: Դրանք արդեն կոնկրետ ներդրողներ են, ընկերություններ, որոնք հնարավորություններ ունեն ներդրումների համար, որոնց հետաքրքրում են շուկաները, որտեղ կարելի է վերջին հաշվով վաճառել ապրանքներ և ծառայություններ: Արդյունքում գաղափար է ծագում այն մասին, թե որտեղ կարելի է ներդրել փողերը:
Քուվեյթ և ԱՄԷ կատարած մեր այցելությունների ընթացքում գործարար օղակների ներկայացուցիչներն ամենից առաջ հետաքրքրվել են Հայաստանի մասին ընդհանուր տեղեկություններով, ինչպես է նա զարգանում, պետական և իրավական ինչպիսի համակարգ է գործում և այլն: Քանի որ այդ երկրներում գործում է կառավարման միապետական համակարգ, ապա պոտենցիալ ներդրողները և գործընկերները ցանկանում են հասկանալ, թե ով է երկրում որոշումներ ընդունում: Մենք ներկայացնում ենք ավելի ժողովրդավարական և լիբերալ երկիր, որտեղ չկա շեյխ, ով որոշումներ է կայացնում, բայց կա օրենսդրական համակարգ, որը պաշտպանում է արտասահմանյան ներդրումները, դրանց ամբողջականությունը և անձեռմխելիությունը:
(?) Ինչպե՞ս համոզել ներդրողին, որ նրա ներդրումները Հայաստանում պաշտպանված են և այստեղ աշխատելը «հարմարավետ» կլինի:
(!)Հայաստանում արտասահմանյան ընկերությունները պաշտպանված են սահմանադրությամբ, նրանք չեն կարող ազգայնացվել, արտահանվել առանց արտասահմանյան ներդրողին վնասի համապատասխան փոխհատուցման: Ավելին, արտասահմանյան ներդրողին գրավում է Հայաստանում 100 տոկոս սեփականությունը, այն ժամանակ, երբ, օրինակ, ԱՄէ-ում բաժնետոմսերի 51 տոկոսը պետք է գտնվի այդ պետության ռեզիդենտի ձեռքում:
Այսպիսով, նրանք հասկանում են, որ կարող են ազատ լինել Հայաստանի շուկայի գործընկերոջ և գործունեության ձևի ընտրության հարցում: Միակ հարցն այն է, թե որքանով է շուկան հետաքրքրիր, որքանով են զարգացած Հայաստանի գործընկերային հարաբերություններն այլ երկրների հետ, ինչպիսին է տրանսպորտային բաղադրիչը. շուկան պետք է մեծ լինի: Նույն քուվեյթցիներին շատ հետքրքրում է, երբ մենք ասում ենք, որ Ռուսաստանի հետ ունենք ազատ առևտրային ռեժիմ: Այսինքն, այդ ընկերությունները հասկանում են, որ եթե կարող են հետաքրքրել Հայաստանի բիզնեսին և արտադրանք արտադրել, որի համար հիմնական շուկան Ռուսաստանն է, ապա նրանք մրցակցային առավելություն կունենան նույն քուվեյթական ընկերության նկատմամբ, որն անմիջապես ռուսական շուկա է ներկրում նույն արտադրանքը և պետք է վճարի մաքսատուրքեր:
(?) Արդյոք դո՞ւր գալիս են Քուվեյթի և ԱՄէ ներդրողներին այլ քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Հայաստանի իշխանությունների կողմից երկրում ներդրումային միջավայրի բարելավման համար, մասնավորապես, օնլայն ռեժիմով բիզնեսի գրանցումը, հարկային և մաքսային վարչարարության հեշտացումը:
(!)Բնականաբար դուր է գալիս, քանի որ նրանք հասկանում են, որ Հայաստանը ձգտում է աշխատել միջազգային չափանիշներով նրա համար, որպեսզի արտասահմանյան ներդրողներն իրենց լավ զգան: 2011-ի դեկտեմբերի վերջին Քուվեյթում Հայաստանի ներդրումային միջավայրը ներկայացնելուց հետո քուվեյթական ընկերություններից մեկը մեկ շաբաթ անց ժամանեց և սկսեց մեզ հետ աշխատել: Այդ ընկերությունը հանդես է գալիս երկու ոլորտում՝ աղբի վերամշակում, և այս ուղղությամբ արդեն մրցույթի հայտ է ներկայացվել, հայտարարված քաղաքապետարանի կողմից, և երկրորդ, խոշոր ոչխարաբուծական ֆերմային ստեղծում: Իր կողմից ԶՀԳ-ը նամակներ է ուղարկել մարզպետերին ֆերմերային տնտեսության համար առավել հարմար վայր տրամադրելու մասին: Բացի դրանից, ԶՀԳ-ը պայմանագիր է կնքել Քուվեյթի Ներդրումային ընկերության հետ, որը միջոցներ է ներդնում պետության անունից: Մենք նրանց ներկայացրել են ենթակառուցվածքային նախագծերը, որոնք առկա են ԶՀԳ պորտֆելում:
(?) Հետաքրքրվե՞լ են արդյոք քուվեյթական ներդրողները Հայաստանի Ազատ տնտեսական գոտիներում աշխատանքով:
(!)Այդ տեսանկյունից քուվեյթական ընկերությունները հետաքրքիր են Հայաստանի համար, քանի որ կարող են հանդես գալ որպես համաներդրողներ և մասնակցել երկկողմանի կամ եռակողմ համաձայնագրի: Որպես կանոն, քուվեյթական ներդրողը ներդրումներ է կատարում հետաքրքրիր նախագծերի մեջ: Օրինակ, մենք նրանց հետ քննարկել ենք վենչուրային հիմնադրամում նրանց մասնակցությունը, որը ստեղծվելու է Հայաստանում, ինչպես նաև քննարկվել են «Զվարթնոց» օդանավակայանի շուրջ արդյունաբերական գոտու մեջ ներդրումներ կատարելու հարցերը:
(?) Հայաստանի համար ինչպիսի՞ հետաքրքրություն է ներկայացնում Քաթարը:
(!)Քաթարը և Օմանը բավականաչափ հեռանկարային են Հայաստանի համար արտահանման տեսանկյունից, քանի որ ըստ էության դրանք ներկրող երկրներ են, որտեղ ներկրմանը բաժին է ընկնում այնտեղ վաճառվող արտադրանքի շուրջ 90-95 տոկոսը: Քաթար արտահանում կատարելը և հեշտ է, և դժվար, քանի որ մրցակցությունը շատ մեծ է: Բայց մեր արտադրանք, հատկապես գյուղատնտեսական (բնական հյութեր, հանքային շուրջ և այլն), պրեմիուս դասի՝ բարձրորակ ապրանք է, որը համեմատաբար ավելի էժան է, քան նույն դասի նման ապրանքները: Մենք նաև դիտարկել ենք տրանսպորտային ծախսերը, որոնք միջինը կազմում են մեկ կոնտեյների համար նախնական հաշվարկներով 2200-2500 դոլար, ինչն ավելի էժան է, քան, օրինակ, տրանսպորտային ծախսերը մինչև Մոսկվա: Իսկ Քաթարը բավական վճարունակ է, և գներն ասյտեղ էժան չեն, կարծում եմ, որ այստեղ արտահանման համար մեծ հնարավորություններ կան:
(?) Դուք ինքներդ ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ներդրումային միջավայրը:
(!)Այս ուղղությամբ վերջին տարիներին շատ բան է արվել, բայց դեռ անելիքներ կան մեր երկրի ներդրումային գրավչությունը բարձրացնելու համար: Օրինակ, Շվեյցարիայում, որը զարգացած երկիր է, օրենսդրությամբ արտասահմանյան ներդրողը 10 տարով ազատվում է հարկերից, Հայաստանում նման օրենսդրական նորմ չկա: Բացի դրանից, կարևոր եմ համարում հումքի և սարքավորումների ներկրումը հեշտացնելու գործընթացը:
Արդյունաբերական ոլորտների զարգացման և դիվերսիֆիկացման համար անհրաժեշտ է բարձրացնել տնտեսության հատվածների մրցունակությունը: Նոր տեխնոլոգիաների և սարքավորումների ներմուծումը կնպաստի արտադրանքի որակի բարձրացմանը և արտահանման զարգացմանը: Ցավոք սրտի, այսօրվա դրությամբ որոշակի դժվարություններ կան ԱԱՀ վճարման և սահմանին ներկրվող սարքավորումների մաքսատուրքերի հետ կապված: Իսկապես, Հայաստանի կառավարությունը համապատասխան գործիքներ ունի ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում ԱԱՀ վճարումները հետաձգելու համար այն դեպքում, եթե ներկրվող սարքավորումների արժեքը գերազանցում է 300 մլն դրամը: Սակայն այդ խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է ավելի արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել: Օրինակ, եթե հետաձգման փոխարեն ներկրվող տեխնոլոգիաները և սարքավորումները (բացի կենցաղային օգտագործման արտադրանքից) ազատվեն ԱԱՀ վճարումից և մաքսատուրքերից, ապա դա իր հերթին կհանգեցնի ոլորտների վերազինմանը, Հայաստանում ներդրումների խթանմանը, ինչպես նաև արտահանման ավելացմանը:

16 Март 2012 - 05:32 AMT
В Армении решения принимает не шах, но инвестиции компаний из Кувейта, Катара и ОАЭ могут чувствовать себя комфортно
(?) Когда посещаете арабские страны в рамках взаимных ознакомительных и бизнес-визитов какую информацию ААР предоставляет потенциальным партнерам и инвесторам?
(!)Партнеров можно разделить на две категории: это торговые компании, которые в свою очередь ищут себе партнеров в плане продажи или покупки какой-то продукции или ее составной части. Вторая категория больше заинтересована в поиске и нахождении новых бизнес-возможностей. Это уже конкретные инвесторы, компании, которые имеют возможности для вложений, которых интересуют рынки, на которых можно в конечном счете продать товары или услуги. В результате появляется идея о том, куда можно вкладывать деньги.
В рамках наших визитов Кувейт и ОАЭ представители деловых кругов прежде всего интересовались общими сведениями об Армении, как она развивается, какая государственная и правовая система действует и т.д. Поскольку в этих странах действует монархическая система правления, то потенциальные инвесторы и партнеры хотят понять, кто принимает решения в стране. Мы же представляем более демократическую и либеральную страну, где нет шейха, принимающего решения, но есть законодательная система, защищающая иностранные инвестиции, их целостность и неприкосновенность.
(?)Как убедить инвестора, что его инвестиции в Армении защищены, и здесь ему будет «уютно» работать?
(!)В Армении иностранные инвестиции защищены Конституцией, они не могут быть национализированы, экспроприированы без соответствующего возмещения ущерба иностранному инвестору.
Более того, иностранного инвестора привлекает возможность иметь в Армении 100% собственность, в то время, как, например, в ОАЭ 51% пакет акций должен находится в руках резидента этого государства.
Таким образом, они понимают, что могут быть свободны в выборе партнера и формы деятельности на рынке Армении. Единственный вопрос – это то, насколько рынок интересен, насколько партнерские отношения Армении с другими странами развиты, какова транспортная составляющая, – рынок должен быть большим. Очень заинтересовывает тех же кувейтцов, когда мы говорим, что с Россией у нас свободный торговый режим. То есть, эти компании понимают, что если смогут зарегистрировать бизнес в Армении и производить продукцию, для которой основным рынком является Россия, то они уже будут иметь конкурентное преимущество с той же кувейтской компанией, которая завозит на российский рынок эту же продукцию напрямую и должна выплачивать таможенные пошлины.
(?)Нравится ли инвесторам из Кувейта и ОАЭ те шаги, которые были предприняты властями Армении для улучшения инвестиционного климата в стране, в частности, регистрациябизнеса в онлайн-режиме, упрощение налогового и таможенного администрирования?
(!)Естественно нравится, поскольку они понимают, что Армения стремится работать по международным стандартам для того, чтобы иностранные инвесторы чувствовали себя хорошо. После нашего представления инвестиционного климата Армении в Кувейте в конце декабря 2011 года одна из кувейтских компаний буквально через неделю приехала и начала с нами работать. Данная компания покрывает две сферы – переработку мусора, и в этом направлении уже подана заявка на тендер, объявленный со стороны городской мэрии, а второе направление – создание крупной овцеводческой фермы. Со своей стороны ААР разостлало письма областным губернаторам о представлении наиболее удобного места для основания фермерского хозяйства. Помимо этого, ААР заключило договор с Инвестиционной компанией Кувейта, которая вкладывает средства от имени государства. Мы им представили инфраструктурные проекты, имеющиеся в портфеле ААР..
(?) Заинтересовались ли кувейтские инвесторы работой в Свободных экономических зонах Армении?
(!)С этой точки зрения кувейтские компании интересны Армении, поскольку могут выступать соинвесторами и участвовать в двух- или трехстороннем соглашении. Как правило, кувейтский инвестор вкладывает в интересные проекты. Например, мы с ними обговаривали их участие в венчурном фонде, который будет создаваться в Армении, а также были обсуждены вопросы соинвестирования и управления в индустриальной зоне около аэропорта «Звартноц».
(?) Какой интерес представляет для Армении республика Катар?
(!)Катар и Оман являются достаточно перспективными для Армении с точки зрения экспорта, поскольку по своей сути являются странами-импортерами, где на долю импорта приходит порядка 90-95% продаваемой там продукции. Экспортировать в Катар и легко и трудно, поскольку конкуренция очень большая. Но наша продукция, особенно сельскохозяйственная (натуральные соки, минеральные воды и другое), является продуктом премиум-класса – высококачественным продуктом, который по сравнению дешевле, чем аналогичные товары в этой же категории. Мы также рассматривали транспортные расходы, которые в среднем составляют – один контейнер по предварительным подсчетам 2200-2500 долларов, что дешевле, чем, например, транспортные расходы до Москвы. А Катар достаточно платежеспособный, и цены здесь не самые дешевые, считаю, что здесь есть ниша для экспорта.
(?) Вы сами как оцениваете инвестиционный климат Армении?
(!)В этом направлении очень много сделано за последние несколько лет, но предстоит еще работа для повышения инвестиционной привлекательности нашей страны. Приведу пример, Швейцарии, которая является развитой страной, по законодательству иностранный инвестор освобождается от налогов на 10 лет, в Армении такой законодательной нормы нет. Кроме того, считаю важным облегчить процесс привоза сырья и процесс привоза оборудования.
Для развития и диверсификации промышленных отраслей необходимо повысить конкурентоспособность секторов экономики. Внедрение новых технологий и оборудования будет способствовать повышению качества продукции и развитию экспорта. К сожалению, на сегодняшний день существуют некоторые затруднения с уплатой НДС и таможенных пошлин ввозимого оборудования на границе. Действительно, правительство Армении обладает соответствующими инструментами для отсрочки уплаты НДС в рамках инвестиционных программ в случае если стоимость импортируемого оборудования превышает 300 млн драмов. Однако для решения данной проблемы необходимо принять более эффективные меры. Например, если вместо отсрочки освободить ввозимые технологии и оборудование (кроме продукции для бытового использования) от уплаты НДС и таможенных пошлин, то это в свою очередь приведет к перевооружению отраслей, стимулированию инвестиций в Армению, а также увеличению экспорта.