Մարտի 20-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կենտրոնական գրասենյակում բացվել է «Հայաստանի արտադրողները ՀԿԵ կարիքների համար» ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է շուրջ 10 արտադրող ընկերություն, որոնք զբաղվում են սարքավորումների առաքմամբ, ապրանքների ու ծառայությունների տրամադրմամբ: Մասնակիցների թվում են նաև «Կամուրջշին» ընկերությունը, որը զբաղվում է երկաթուղային կամուրջների վերանորոգմամբ, «Բետոն» ընկերությունը, որը երկաթուղային չորսուների մատակարար է:
Ծանոթանալով ցուցադրությանը՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հայտնեց, որ այսօր ընկերությունում տեղի կունենա Տեխնիկատնտեսական խորհրդի նիստ, որտեղ կքննարկվեն ենթակառուցվածքների, հիմնականում երկաթգծային ուղիների նորացմանը, զարգացմանը և վերանորոգմանը վերաբերող հարցեր: Խորհրդին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել «ՌԿԵ» վարչության պետ Ալեքսանդր Գրիշովը, նիստին կմասնակցի նաև ՀՀ տրանսպորտի ու կապի փոխնախարար Հրանտ Բեգլարյանը:
«Մենք մտադիր ենք ամփոփել ընկերության նախորդ տարվա աշխատանքը, կուտակած փորձը, որը թույլ կտա ճիշտ լուծումներ գտնել մի շարք ցուցանիշներով՝ անվտանգություն, հարմարավետություն, գնացքների երթևեկության ժամանակացույցի պահպանում»,-ասել է Ռեբեցը:
Տեղի ընկերությունների հետ ՀԿԵ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում 1900 նոր աշխատատեղ է բացվել: Ըստ Ռեբեցի, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հատուկ պահանջներ է ներկայացնում գործընկեր ընկերություններին՝ խթանելով բարձր տեխնոլոգիաների արտադրության զարգացումն ու նորարարությունների ներմուծումը:

20 марта в центральном офисе Южнокавказской железной дороги проходит выставка “Производители Армении для нужд ЗАО ЮКЖД”, в котором участвуют порядка 10 компаний-производителей, занимающихся поставками оборудования, товаров и услуг. Среди них строительная компания “Камурджшин”, занимающаяся ремонтом железнодорожных мостов, компания “Бетон”- поставщик железобетонных шпал и другие.
Как сообщил по итогам осмотра представленных на выставке экспонатов гендиректор ЮКЖД Виктор Ребец, сегодня в компании пройдет Технико-экономический совет по рассмотрению вопроса обновления, развития, ремонта объектов инфраструктуры, в основном, путевой. Для участия в совете из РЖД прибыл руководитель управления пути Александр Гришов, примет участие также первый заместитель министра транспорта и связи РА Грант Бегларян.
“Мы намерены подвести итоги работы компании в прошлом году, накопленный опыт, который позволит выработать нам правильные решения для того, чтобы получить результаты по ряду показателей – безопасности, комфортности, соблюдения графика движения поездов”,- подчеркнул Ребец.
Благодаря сотрудничеству ЮКЖД с местными компаниями в Армении было открыто более 1900 новых рабочих мест.
ЗАО ЮКЖД, по словам главы, предъявляет особые требования к компаниям-партнерам, поощряя развитие высокотехнологического производства и внедрения инноваций.