Մարտի 20-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կենտրոնական գրասենյակում բացվել է «Հայաստանի արտադրողները ՀԿԵ կարիքների համար» ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է շուրջ 10 արտադրող ընկերություն, որոնք զբաղվում են սարքավորումների առաքմամբ, ապրանքների ու ծառայությունների տրամադրմամբ: Մասնակիցների թվում են նաև «Կամուրջշին» ընկերությունը, որը զբաղվում է երկաթուղային կամուրջների վերանորոգմամբ, «Բետոն» ընկերությունը, որը երկաթուղային չորսուների մատակարար է:
Ծանոթանալով ցուցադրությանը՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հայտնեց, որ այսօր ընկերությունում տեղի կունենա Տեխնիկատնտեսական խորհրդի նիստ, որտեղ կքննարկվեն ենթակառուցվածքների, հիմնականում երկաթգծային ուղիների նորացմանը, զարգացմանը և վերանորոգմանը վերաբերող հարցեր: Խորհրդին մասնակցելու նպատակով Երևան է ժամանել «ՌԿԵ» վարչության պետ Ալեքսանդր Գրիշովը, նիստին կմասնակցի նաև ՀՀ տրանսպորտի ու կապի փոխնախարար Հրանտ Բեգլարյանը:
«Մենք մտադիր ենք ամփոփել ընկերության նախորդ տարվա աշխատանքը, կուտակած փորձը, որը թույլ կտա ճիշտ լուծումներ գտնել մի շարք ցուցանիշներով՝ անվտանգություն, հարմարավետություն, գնացքների երթևեկության ժամանակացույցի պահպանում»,-ասել է Ռեբեցը:
Տեղի ընկերությունների հետ ՀԿԵ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում 1900 նոր աշխատատեղ է բացվել: Ըստ Ռեբեցի, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հատուկ պահանջներ է ներկայացնում գործընկեր ընկերություններին՝ խթանելով բարձր տեխնոլոգիաների արտադրության զարգացումն ու նորարարությունների ներմուծումը:

On March 20, South Caucasus Railways (SCR) headquarters is hosting an exhibition titled Armenian manufacturers for SCR CJSC needs. The event has brought together about 10 companies specialized in supply of equipment, goods and services. Kamurjshin CJSC construction company and Beton, manufacturer of reinforced concrete structures are among the participants.
According to the SCR General Director Viktor Rebets, the company will host a Technical and economic consultation on boosting and developing the infrastructure.
“We aim to conclude the outcomes of the works the company carried out last year, which will enable to take appropriate decisions to reap the results on safety, comfort, train schedule,” Mr. Rebets said.
Due to cooperation of SCR with local Armenian companies, over 1900 new job opportunities were created. As the General Director noted, SCR CJSC presents special requirements to its company-partners, favoring development of high-tech manufacturing and innovation.