2012թ. «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն մտադիր է առաքիչ գործընկերներից 4 մլրդ դրամի ապրանք ու ծառայություններ ձեռք բերել: Այդ մասին հայտարարել է ՀԿԵ ղեկավար Վիկտոր Ռեբեցը «Հայաստանի արտադրողները ՀԿԵ կարիքների համար» ցուցահանդեսում:
Ըստ նրա, 2011թ. երկաթուղային տնտեսության կարիքների համար 20 գործընկեր առաքիչներից ձեռք է բերվել շուրջ 2 մլրդ դրամի արտադրանք: «Մենք պատրաստ ենք նոր պայմանագրեր կնքել, սակայն, բնականաբար, մենք պահանջկոտ գնորդ ենք, քանի որ գիտակցում ենք այն պատասխանտվությունը, որ մենք ստանձնել ենք որպես ենթակառուցվածքի սեփականատեր»,-հայտարարել է նա:
Հայաստանի տրանսպորտի և կապի փոխնարար Հրանտ Բեգլարյանն իր հերթին կարևորեց այն, որ տեղական արտադրողը պետք է մրցունակ լինի, որպեսզի կարողանա իր արտադրանքն արտահանել ռուսական շուկա: «Այն, ինչ կարող է արտադրվել Հայաստանում, երկաթուղին պետք է այստեղ ձեռք բերի, իսկ մնացածը գնի այլ երկրներից»,-հավելել է նա:

В 2012 году ЗАО ЮКЖД планирует закупить у партнеров-поставщиков товаров и услуг продукцию на сумму 4 млрд драмов. Об этом на выставке “Производители Армении для нужд ЗАО ЮКЖД” заявил журналистам глава ЮКЖД Виктор Ребец. По его словам, в 2011 году на нужды железнодорожного хозяйства у 20 партнеров-поставщиков было закуплено продукции на более чем 2 млрд драмов. “Мы готовы найти новые контракты, но, естественно, мы требовательный и взыскательный покупатель, потому что осознаем ту меру ответственности, которая ложится на нас как на владельца инфраструктуры”,- заявил он.
В свою очередь замминистра транспорта и связи Армении Грант Бегларян придал важность тому, что местное производство должно быть конкурентоспособным, чтобы экспортироваться на российский рынок. “То, что может производиться в Армении, железная дорога должна приобретать здесь, а остальное закупать из других стран”,- добавил он.