Հայաստանում Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման նպատակը տնտեսական աճի խթանումն է արտահանման ծավալների աճի, նոր աշխատատեղերի ստեղծման ու ներդրումների խթանման միջոցով: Այս մասին մարտի 21-ին հայտարարել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «Ներդրումային քաղաքականության վարչության» պետ Հովհաննես Ավետիսյանը «Հայաստանում Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հեռանկարները եւ հնարավոր հետեւանքները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների համար» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Ըստ Ավետիսյանի, կառավարությունը խիստ պահանջներ է հաստատել Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման համար: Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը 2012թ. փետրվարի 2-ի նիստում հաստեց «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ և «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ տարածքում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման նախագիծը, ինչպես նաև «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի ԱՏԳ կազմակերպման հայտը: «Կառավարությունը թույլ չի տա հարկերից խուսափող ընկերություններին մուտք գործել ԱՏԳ, դա կթույլատրվի այն ընկերություններին, որոնք կկարողանան աճ և զարգացում ապահովել»,-ասել է նա:
Նախարարության ներկայացուցիչը հավելել է նաև, որ մեկ ամսվա ընթացքում «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի հետ փաստաթուղթ կստորագրվի, որի շրջանակներում ընկերությունը 6 ամսվա ընթացքում կստանձնի ԱՏԳ կազմակերպելու պարտավորությունը, որից հետո կհայտարարվի պաշտոնական գործարկման մասին: «Ամեն ինչ կատարվում է ըստ ժամանակացույցի և մտավախություն չկա, որ «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքը կարող է անվավեր ճանաչվել այն պատճառով, որ պետք է կյանքի կոչվի ընդունումից հետո մեկ տարվա ընթացքում»,-ասել է նա:
«Սիտրոնիսկ» ԲԲԸ նախատեսված բոլոր աշխատանքների իրականացումից հետո, որը ներառում է ենթակառուցվածքների ստեղծում, որոշակի ծառայությունների մատուցում, մաքսային ռեժիմ, ԱՏԳ-ն շահագործման կհանձնվի 6 ամիս անց»:
Առաջին փուլում կկատարվի 10 մլն դոլարի ներդրում և կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր:
Հունիսի 21-ին ՀՀ նախագահը ստորագրեց «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքը, որը նոր իրավական ռեժիմ է ապահովում տնտեսական գործունեության համար և ուղղված է բարենպաստ տնտեսական մթնոլորտի ձևավորմանը, արտահանման խնդիրների լուծմանն ու արտահաման ուղղվածության ձեռնարկությունների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանում 2-3 ազատ տնտեսական գոտի կձևավորվի գյուղատնտեսության, արդյունաբերական-նորարարական և ոսկերչության ոլորտներում:

Like all other governments, Armenian authorities aim to establish free economic zones in the country to boost economic growth through increased export, creation of new jobs and promotion of investments.
Hovhannes Avetisyan, head of the investment policy department of Armenia's Economy Ministry took part in the discussion on “Prospects of creation free economic zones (FEZ) in Armenia and their potential impact on IT industry”on March 21 in Yerevan.
He said the government has set a tough tender for FEZ organization. With regard to this, Avetisyan reminded that the Armenian government approved on February 2, 2012 the project on FEZ creation on the territory of Mars plant and Yerevan scientific and research institute of mathematical machines, as well as the bid by Sitronics JSC for FEZ organization.
“The government will not permit tax evader companies' entry to FEZ; only companies able to ensure growth and development will be allowed in,” Avetisyan emphasized.
The ministerial official also added that a document will be signed with Sitronics company within a month, according to which the company commits to undertake FEZ organization during six months, following which its official launch will be announced.
“All procedures are being accomplished in line with the timescale, and there are no concerns over possible cancellation of the law on FEZ due to a failure to launch within one year after it became effective,” he said.
The initial stage of the project envisages investments worth USD 10 million; also, new jobs will be created.
On December 28, 2011 Armenian Minister of Economy Yerevan chaired the first meeting of the intergovernmental committee on formation of free economic zones.
On June 21, 2011 Armenian President Serzh Sargsyan signed the “law on free economic zones” aimed at settlement of export problems and creation of favorable conditions for export-oriented enterprises.
Coming years envisage formation of 2-3 free economic zones in agro and industrial fields at Zvartnots Airport and Mars plant respectively, with negotiations currently in progress with jewellers.